Przedszkole Samorządowe nr 25 Kraina Usmiechu w Białymstoku
  

Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu

 

http://www.misie.com.pl/nasza-stara-strona/bajki/bm2.jpg

 

       Witam wszystkich tych, którzy zajrzeli na naszą stronę i chcą skorzystać z mojej kolejnej propozycji zabaw z dziedziny arteterapii. Zapraszam serdecznie.

            Drogie dzieci i drodzy rodzice zaczynamy naszą zabawą ,,Iskierka”. Przypominam tekst -,,Puszczam iskierkę przyjaźni w krąg, niech wróci do moich rąk”. Podajcie swoim domownikom ręce i uściśnijcie Wasze dłonie. Niech Wasz delikatny uścisk przejdzie z rąk do rok od jednej osoby do drugiej.

            A teraz proponuję abyście wykonali swoją ,,Wizytówkę – czyli moje imię mówi o mnie”. Rodzic pisze na kartce imię swojego dziecka pionowo. Następnie do każdej litery dopisuje wyraz, który przedstawi jego cechy charakteru lub myśli, marzenia, plany, uczucia, itp. Mogą to być propozycje, które poda samo dziecko, jednak w razie trudności proszę o podpowiedz. Jak to ma wyglądać. Imię dziecka np. KASIA

                        Kochana

                        Ambitna

                        Szybko jeździ na rowerze

                        Inteligentna

                        Atrakcyjna

            Tak powstała ,,Wizytówka” oczywiście musi być wyeksponowana w ważnym miejscu w Waszym domu.

            Drogie dzieci myślę, że pewnie każde z Was ma w swoim domu bardzo dużo zabawek -  pluszaków. Przynieście kilka z nich i przyjrzyjcie się nim dokładnie. Spośród wszystkich, które przynieśliście, wybierzcie tego pluszaka, który wydaje się Wam najbrzydszy. Uzasadnijcie swój wybór, dlaczego wybraliście właśnie tę zabawkę. Czemu to właśnie ona zasługuje na miano najbrzydszej według Was.

            A teraz zamknijcie oczy i dotykając rękoma właśnie tą najbrzydszą zabawkę  powiedzcie co teraz czujecie, jaką teraz się ona Wam wydaje, czy nie jest przypadkiem miła, ciepła, przyjemna, … i  jaka jeszcze. Opowiedzcie o tym swoim rodzicom. Widzicie dzieci, nie każde piękno jest widoczne dla oczu. Ten miś, kaczuszka, czy króliczek, którego wybraliście był początkowo najbrzydszym, a gdy go podotykaliście przez chwilkę, okazał się miłą i, cieplutką zabawką. Myślę, że dzisiejszą noc to właśnie TA zabawka spędzi z Wami pod cieplutką kołderką przytulona do Was. Ciekawa jestem czy się nie pomyliłam.

            A teraz chciałabym, abyście posłuchali opowiadania pt. ,,Bajka o brzydkim misiu”, o przeczytanie którego poproszę rodziców  (załącznik).

               Po wysłuchaniu przeczytanego tekstu zadaj proszą dziecku pytania :

- Dlaczego dziewczynka wybrała Brzydkiego Misia?

- Czy oceniała go po wyglądzie? 

- Jaki był miś gdy brało się go od rąk i przytulało?

            Dziewczynka nie mogła dostrzec oczami piękna tego misia, a tylko za pomocą dotyku. Był dla niej najwspanialszym i najpiękniejszym misiem na świecie, bo był (poproś o dokończenie zdania przez dziecko)…….., tak oczywiście masz racje właśnie takim był ten MIŚ.

            I już kończymy, ale jak - oczywiście zabawą ,,Iskierka”, czyli przesłanie delikatnego  uścisku dłoni.

            Drogi rodzicu zabawa dobiegła końca bardzo chciałabym zobaczyć ,,wizytówki” Waszych dzieci i wybranych pluszaków, dlatego też zachęcam do zrobienia zdjęć i przesłanie ich nam na nasz e-mail.

 

Dziękuję bardzo - Elżbieta PietraszewskaZałącznik(i):   
  • Bajka_o_brzydkim_misiu.docx  (14.13 KB)


  • Sprawdzanie folderu w poszukiwaniu zdjęć ... OK.

         zdalne_nauczanie / Pomoc_psychologiczno-pedagogiczna

    góra strony