,,Uczymy ratować"
„Ratowanie życia to największe dzieło,
jakie możemy dokonać.”
– Tadeusz Kościuszko
Dziś w naszym przedszkolu odbyły się kolejne zajęcia związane z realizacją tematyki innowacji pedagogicznej „Uczymy ratować” . Naszym gościem był tata Oliwiera z grupy zajączków ratownik medyczny i strażak Damian Dębek.
Zajęcia odbyły się w grupach Sówek, Lisków, Misiów oraz Zajączków, zostały przeprowadzone działania związane z nauką udzielania pierwszej pomocy. Na wstępie przekazano dzieciom potrzebę znajomości niezbędnych czynności, które należy podjąć w przypadku ratowania czyjegoś zdrowia i życia. Następnie ratownik medyczny zaprezentował kolejne kroki postępowania w przypadku potrzeby ratowania osoby przytomnej i nieprzytomnej od momentu zauważenia wypadku do ostatnich czynności przeprowadzanych do chwili przyjazdu karetki pogotowia. Kolejno dzieci przystąpiły do działań praktycznych, ćwiczyły układanie poszkodowanego nieprzytomnego, który oddycha – w pozycji bocznej oraz postępowanie w przypadku osoby nieprzytomnej, która nie oddycha – uciskanie klatki piersiowej. Wykorzystano fantomy, ponadto przypomniano ważne numery alarmowe i przeprowadzano przykładowe rozmowy z odpowiednimi służbami. Oliwier w trakcie zajęć był pomocnikiem taty, w stroju ratownika medycznego przekazywał informacje, pokazywał dzieciom czynności związane z tematem.
Poprzez realizację programu dzieci zdobyły dodatkową wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz nauczyły się wykorzystywać ją w praktyce. Pozyskane wiadomości przyczyniły się do zwiększenia bezpiecznych zachowań oraz świadomości reagowania na różne, nieprzewidywalne sytuacji.
Serdecznie dziękujemy Panu Damianowi za wiedzę którą nam przekazał w bardzo ciekawy i interesujący sposób.

