wrzesień 2024

Dzień Jabłka

Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące a jako przekąska niezwykle sycące…
Jabłko – pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
Wszyscy jabłka chętnie jemy i Dzień Jabłka świętujemy!



Wizyta Pani Policjantki w grupie Wiewiórek

    Do Wiewióreczek przyszła Pani Policjantka Anna Kazberuk. Przyniosła wiele ciekawych rzeczy w które wyposażony jest każdy policjant, min. Odznakę, pistolet, kajdanki, krótkofalówkę czy kamizelkę odblaskową. Każde dziecko mogło dotknąć i przymierzyć najciekawsze przedmioty i poczuć się jak prawdziwy policjant. Wizyta była bardzo ciekawa, oczywiście teraz każdy przedszkola pragnie zostać policjantem 🙂.



Food Truck w przedszkolu

     Dziś w przedszkolu wielkie poruszenie - wielkie jak food truck, który zaparkował na przedszkolnym placu zabaw. Dzięki uprzejmości rodziców Bianki a grupy Misiów, pani Magdaleny i pana Adama na dzieci czekały smaki z różnych zakątków świata: belgijskie frytki, amerykańskie hot dogi czy azjatyckie bułeczki bao. Poznawanie nowych smaków jest istotne w tym wieku a dzieci, jednie chętniej inne z „pewną nieśmiałością”  próbowały nowych potraw o czym może świadczyć wielka kolejka do foodtruck'a. Takiej okazji nie można było przegapić a jak smakowało...wystarczy zobaczyć uśmiechnięte i nieco ubrudzone buzie naszych przedszkolaków. Pogoda dopisała, więc wszystkie grupy mogły piknikować na placu zabaw. Rodzice Bianki obiecali, że na wiosnę również szykują nam pyszną niespodziankę. Obiadek tego dnia nie cieszył się już takim powodzeniem.
   Dziękujemy raz jeszcze pani Magdalenie i panu Adamowi za przyjazd do przedszkola. Do zobaczenia wiosną :-) (BK)



Zajączki w Książnicy Podlaskiej

W ramach bajkowych poranków dla najmłodszych, grupa Zajączki pierwszy raz w tym roku szkolnym odwiedziła Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego. Na początku spotkania dzieci zostały zapoznane z treścią opowiadania „Kwiatek pięciopłatek”-Elżbiety Janikowskiej. Następnie  wzięły udział w quizie i za każdą poprawną odpowiedź zostały nagrodzone upominkiem. Na koniec spotkania dzieci wykonały pracę plastyczną dotyczącą wysłuchanego opowiadania. Nie możemy się już doczekać kolejnej wizyty (J.D.)



Miejski Dzień Przedszkolaka

    Od 2013 roku każdego 20 września obchodzimy ustanowiony przez Sejm Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski zaprosił dzieci na Stadion Miejski by wspólnie obchodzić ten ważny dla przedszkolaków dzień. Tegoroczne obchody przebiegły pod hasłem Białystok Miastem Mistrzów i były nawiązaniem do zdobycia przez piłkarzy Jagiellonii tytułu Mistrza Polski w piłce nożnej. Przedszkolaki  spotkały się  z przedstawicielami władz naszego miasta, którzy czytali utwory literackie dla dzieci. Spotkaniu towarzyszyły liczne atrakcje i niespodzianki, animatorzy włączali dzieci do wspólnej zabawy. Były dmuchańce, wielkie bańki, malowanie twarzy, zajęcia z robotyki. Nie zabrakło zabaw z chustą animacyjną, wielkoformatowych szachów czy warcabów, stoisk z klockami lego. Przygotowano również zabawy konkurencyjne, stoiska sportowe oraz punkty udzielania pierwszej pomocy. Dzieci poznały podstawy ratownictwa medycznego. Nasze przedszkole reprezentowały najstarsze przedszkolaki z grupy Misiów. Ubrane w barwy Jagiellonii świetnie bawiły się z rówieśnikami, uczestniczyły w rozmaitych konkurencjach oraz uczyły się masażu serca. Zabawa trwała trzy godzinki, które grupa VII wykorzystała aktywnie. Była to wspaniała okazja do integracji i wspólnej zabawy z rówieśnikami. (BK)



Warsztaty muzyczne

W poniedziałek grupę Zajączki i Myszki odwiedzili rodzice  Marysi i Zosi, którzy przeprowadzili bardzo ciekawego gościa. Pan Marcin-bo o nim mowa, posiada nie tylko talent muzyczny ale też wiedzę i doświadczenie, które zdobył podczas swoich podróży. Nasz gość zapoznał dzieci z bardzo ciekawymi instrumentami muzycznymi a także uraczył nas kilkoma ciekawostkami na ich temat. Podczas słuchania dźwięków wydobywających się z bębna dzieci miały okazję uwolnić i wyrzucić z siebie energię i nagromadzone emocje.  Dźwięk didgeridoo bardzo dzieci zaskoczył a podczas gdy Pan Marcin zagrał na instrumencie o nazwie hang dzieci mogły poczuć czystą przyjemność i odprężenie. Na koniec spotkania Pani Natalia i Pan Mirosław, podczas brzmienia dźwięków mis tybetańskich, pozwolili dzieciom zrelaksować się i wyciszyć. Serdecznie dziękujemy za wyjątkowe warsztaty heart (J.D.)



DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

    Dnia 20 września w  naszym przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Już od samego rana w każdej grupie panowała wesoła atmosfera.  Nauczycielki przygotowały dla dzieci różne atrakcje, m.in.  zabawy integracyjne, zabawy z chustą animacyjną, zawody sportowe . Dzieci kolorowały kolorowanki  i brały  udział w konkursach. Razem zatańczyliśmy do piosenek z dziecięcego repertuaru. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu pozytywnych wrażeń i na długo zostanie w ich pamięci. Nie zamierzamy na tym zakończyć naszego świętowania, w następnym tygodniu czeka nas piknik i pyszne jedzonko z  Food truck.(W.K)



Z wizytą w Zagrodzie Alpak

      Wrzesień wciąż zaskakuje piękną, słoneczną pogodą.  Korzystając z tego przedszkolaki z grupy Lisków i Misiów wybrały się na wycieczkę do niezwykłej Zagrody Alpak w Długim Ługu. Dzieci zostały oprowadzone po zagrodzie, gdzie poznały mieszkające tam zwierzęta. Przedszkolaki miały okazję  pogłaskać  i nakarmić piękne żywe pluszaki - alpaki. Te niezwykłe zwierzęta są bardzo przyjazne i wzbudzają sympatię o czym przekonały się dzieci. Przedszkolaki samodzielnie przygotowały dla alpak warzywną surówkę, dowiedziały się przy okazji co lubią jeść i robić poszczególne zwierzęta bo oprócz alpak w zagrodzie mieszkają również kapibary, króliki i małe pigmejskie jeże. Ogromną radość sprawiło przedszkolakom karmienie wszystkich mieszkańców zagrody. Atrakcją były też warsztaty plastyczne oczywiście dotyczące alpak. Dzieci według własnego uznania pokolorowały  obrazki przedstawiające alpaki a futerko wykleiły prawdziwą wełną z alpak. Każde swoją pracę mogło zabrać ze sobą na pamiątkę do przedszkola. Było też ognisko z kiełbaskami i piknik ze słodkim „co nieco” spakowanym przez siebie i/lub rodziców. Pobyt na świeżym powietrzu był świetną okazją do wspólnych zabaw. Wycieczkę można uznać za super wyprawę! Sami zobaczcie te uśmiechnięte buzie :-) (BK)



Filonek Bezogonek

    Z okazji zbliżającego się Dnia Przedszkolaka nasze przedszkolaki z grup Wiewiórek, Sówek i Zajączków wybrały się do pobliskiego Kina Helios na specjalny pokaz filmu pt.:„Filonek Bezogonek”. Skąd taka nazwa kotka. Otóż kot, który pojawił się w domu Brigitty ne ma ogonka i tym różni się od innych kotów. Życie bez ogonka pełne jest wyzwań. Zwłaszcza w nieznanym miejscu! Czy zagubiony Filonek odnajdzie się wśród obcych w wielkim mieście? Czy uda mu się zaprzyjaźnić z miejskimi kotami i bezpiecznie wrócić do ukochanej właścicielki...? Najlepiej zapytajcie dzieci :-) Pokazowi filmu towarzyszyły gry i zabawy. To był nie tylko fajny film ale i świetna zabawa w kinie.(BK)



Wizyta policjantki w przedszkolu

"Policjant to naprawdę przyjaciel nasz bliski.
Przyjaciel, który myśli życzliwie o wszystkich.
Myśli o bezpieczeństwie na ulicy i w domu,
Zawsze spieszy z pomocą, kiedy trzeba komuś pomóc.
"



Spacer na skrzyżowanie

Zatrzymaj się przed przejściem,
spójrz w lewo, spójrz w prawo, spójrz w lewo,
jeżeli nic nie jedzie-możesz iść…



Na skrzyżowaniu

     Bezpieczeństwo na drodze to bardzo ważna sprawa i tego przedszkolaki uczą się od najmłodszych lat. Dlatego też dzieci z grupy Lisków ubrane w kamizelki odblaskowe wybrały się na edukacyjny spacer na pobliskie skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną. Obserwowały ruch pieszych, rowerzystów i samochodów. Bez problemu wskazywały sygnalizator świetlny, miejsce przejścia dla pieszych - pasy, rozpoznawały i nazywały znaki drogowe. Przedszkolaki w praktyczny sposób uczyły się, jak należy prawidłowo przechodzić na drugą stronę ulicy, zarówno wtedy, jak jest sygnalizacja świetlna i gdy jej nie ma. Każdy przedszkolak wie, jak na skrzyżowaniu zachowywać się. (BK)



Dzień kropki w przedszkolu ;)

    Dziś obchodziliśmy w przedszkolu Międzynarodowy Dzień Kropki. Dzień był wyjątkowy i troszkę inny, niż zwykle. Na pewno zastanawiające jest, jak przebiegał i co nowego wniósł w życie przedszkolaków. Naszym celem ukierunkowanym na zadania było rozbudzanie kreatywności, aktywności twórczej, pomysłowości, a przede wszystkim zachęcanie wszystkich do podejmowania działania, inicjatywy – po prostu tworzenia. Dzień KROPKI, to dzień odwagi, wiary we własne możliwości, rozumienia swojej wartości poprzez odpowiednie zabawy. Ten dzień września wypełniony był kolorowymi kropkami. Pojawiały się wszędzie- w sali, w szatni, w łazience, a także na naszych ubraniach. Wszystkie dzieci i pracownicy przedszkola zaangażowali się w zabawę. Nauczyciele podczas zajęć dydaktycznych przedstawiali genezę – charakterystykę i znaczenie tego dnia. Z ogromną uwagą przedszkolaki słuchały opowiadania o zwyczajnej, małej kropce, która tak bardzo zmieniła życie pewnej dziewczynki o imieniu Vashti. Ta niezwykła historia uświadomiła naszym maluchom, że każdy człowiek – mały i duży – ma swoją wartość. Każde dziecko ma zdolności, talenty, choć czasem bardzo ukryte. Każde dziecko jest wartościowe! Na uwagę zasługuje fakt, że tego dnia kropki zauważaliśmy wszędzie, nawet tam, gdzie wcześniej wcale ich nie dostrzegaliśmy. Czasem przecież nawet nie zwracaliśmy na nie uwagę. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: są na skrzydełkach biedronki, są w koronie króla, a nawet zdobią kapelusz muchomora. Dzisiejszy dzień był wypełniony zabawami z kolorowymi kropkami.



Wizyta w Książnicy Podlaskiej

    Grupa Wiewióreczek, poszła na swoją pierwszą wycieczkę w nowym roku szkolnym do pobliskiej biblioteki książnicy podlaskiej. Zaprosiła nas tam Pani Ania (mama Stasia), która nas po niej oprowadzała. Zaczęliśmy od najwyższego szóstego piętra, gdzie mieliśmy okazję wystąpić w telewizji na green roomie. Potem zwiedzaliśmy kolejne piętra i odkrywalismy tajemnice biblioteki. Najciekawszą okazała się książka dla niewidomych, pisana alfabetem braille'a. Niektóre dzieci już posiadają swoją kartę w tej bibliotece, może po tej wizycie, kolejne wiewioreczki zostaną stałymi czytelnikami 🙂 Pani Ani serdecznie dziękujemy !!!



MALUSZKI W PRZEDSZKOLU – czyli pierwszy tydzień w grupie „Myszek”

    Nasza grupa nazywa się „Myszki”. Za nami pierwszy tydzień w przedszkolu. I chociaż pierwsze dni nie należały do łatwych to jednak z pomocą pani Moniki, Kasi i Basi każdy kolejny dzień jest coraz lepszy, weselszy i mniej tajemniczy. Dzieci poprzez codzienny, stały rytm dnia dużo łatwiej znoszą proces adaptacji. Codziennie poznają swoją salę, kąciki w których się bawią, uczą się zgodnej zabawy z nowymi kolegami  i koleżankami, bawią się w ogrodzie przedszkolnym, spożywają posiłki i leżakują. Z każdym dniem maluszki są odważniejsze i radośniej witają nas rano. Wrześniowe słonko zaprasza nas często do ogrodu, by tam też mile spędzać czas. Dużo spacerujemy z wężem Leonem i bawimy się na placu zabaw dzięki czemu dzieci zapominają o rozłące z rodzicami i tęsknocie…nasze miny i uśmiechy mówią wszystko J zobaczcie sami…(MD)