listopad 2024

Przedszkolaki w Projekcie Edukacyjnym 4 Pory Roku z Klockami Korbo

    Nasze przedszkolaki z zapałem realizują projekt edukacyjny 4 Pory Roku z Klockami Korbo. Zabawa z klockami Korbo połączona z nauką konstruowania to zaplanowany proces gdzie każde działanie wynika z Podstawy Programowej, tematyki nauczania i kalendarza wydarzeń przedszkola. Zabawa klockami Korbo jest sposobem aktywizowania najmłodszych w codzienne aktywności dydaktyczne. Podczas proponowanych co miesiąc wyzwań preferowana jest praca zespołowa, oparta na współpracy, komunikacji i wzajemnej życzliwości. Udział w Projekcie przynosi wiele radości i niespodziewanych efektów łącząc w sobie naukę i dobrą zabawę. (M.H.)



Myszki pieką świąteczne pierniki

Ojej cóż za zapach! Cynamon, goździki,



Zajączki w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji

    Przedszkolaki z grupy VI wybrały się do Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Wizyta rozpoczęła się od zwiedzenia wszystkich pomieszczeń, w których były rozmaite gabinety z dawnych czasów: laryngologiczny, stomatologiczny czy okulistyczny, szpital polowy oraz gabinet RTG. Następnie dzieci udały się do starodawnej apteki gdzie poznały tajniki robienia lekarstw. Na koniec przedszkolaki wykonały odlewy gipsowych figurek przedstawiających Pałac Branickich, które mogły zabrać do domu. Na zakończenie wycieczki odwiedziliśmy pobliską aptekę aby zobaczyć co się zmieniło na przestrzeni lat.    To był bardzo miło spędzony czas, dzieci dostały od Pań farmaceutek zdrowe lizaki! (W.K.)



Finał zbiórki ozdób bożonarodzeniowych POLA NADZIEI

    Dziękujemy serdecznie za wkład jaki włożyli nasi rodzice, dzieci oraz panie nauczycielki. Zebraliśmy bardzo dużo piękny ozdób i kartek świątecznych, które będzie można kupić 7-8 grudnia na jarmarku bożonarodzeniowym na Rynku Kościuszki. Jeszcze raz dziękujemy za liczne wsparcie i zaangażowanie w akcję fundacji „Pomóż mi”. (W.K.)



Kulki w białostockim BTL-u

      Przedszkolaki z grupy Lisków i Misiów wybrały się do Białostockiego Teatru Lalek na sztukę pt.:„ Kulki”. Jak się okazało kulki spotkać można wszędzie, te ze spektaklu niczym atomy tworzyły niesamowite kształty czy kolorowe krainy. Sztuka bardzo spodobała się przedszkolakom, w doskonałych humorach wróciły do przedszkola i próbowały na papierze stworzyć równie ciekawe światy.
Zdjęcia pochodzą ze strony Białostockiego Teatru Lalek .



Z wizytą u Świętego Mikołaja na Węglowej

    Grupa Misiów i Zajączków odwiedziły Mikołaj, była to świąteczna przygoda pełna magii i radosnych chwil! Były to wyjątkowe warsztaty gdzie dzieci wcieliły się w pomocników Świętego Mikołaja, aby razem przeżyć niesamowite chwile podczas gry terenowej w stylu podchodów. Nasze małe elfy miały za zadanie odnalezienie ukrytych sań Mikołaja, rozwiązanie zagadek oraz ubieranie olbrzymiej, świecącej choinki! Czekały na Nas różnorodne, kreatywne zadania, które pozwoliły poczuć świąteczną magię. To był czas pełen świątecznych emocji, magii i radosnej zabawy. Serdecznie dziękujemy! (W.K.)
 



Dzień Pluszowego Misia

       25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija. W tym dniu każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim „milutkim przyjacielem”. Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe, niebieskie . Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. W tym wesołym dniu przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały historię powstania tej kochanej przez dzieci zabawki. Aktywnie uczestniczyły również w konkursach takich jak: ,, Co wiemy o misiach? ‘’, ,,Miś łakomczuch” oraz „ Czy znasz misie z bajek?” Bawiły się przy piosenkach: ”Pluszowy miś ", "Jadą, jadą misie", ,,Niedźwiadek”, Misie szare”, ,, Gumi Miś”.
     Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe, iż mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami oraz pokazać ich swoim koleżankom i kolegom z grupy. (BK)



Pasowanie na Przedszkolaka w grupie Myszek!

        Dziś jest dzień wyjątkowy
        Dla maluszków wprost bajkowy.
        Uroczystość nie byle jaka
        To pasowanie na przedszkolaka.



Mikołajkowy Konkurs Recytatorski

      XXII Mikołajkowy Konkurs Recytatorski tym razem zgromadził ponad 40 uczestników z różnych grup wiekowych. Każde dziecko biorące udział w konkursie przygotowało wiersz o tematyce świąteczno - zimowej. Konkurs ma na celu rozwijanie talentów, oswojenie z występem przed publicznością oraz radzenie sobie z tremą. Popularyzacja wśród dzieci poezji dziecięcej, dostarczenie przedszkolakom doznań estetycznych i emocjonalnych wypływających z piękna    utworów literackich, kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego. Dzieci były pięknie przygotowane przez rodziców, nie tylko deklamacją ale i co niektórzy strojem. Gratulujemy wszystkim - wielkie brawa. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Jury wyróżniło trójkę uczestników: Ignasia  - z grupy Zajączków, Laurę z grupy Wiewiórek oraz Bożenkę z grupy Misiów. Bardzo dziękujemy uczestnikom i zapraszamy do udziału w kolejnych naszych przedsięwzięciach. (BK)



Pasowanie na Przedszkolaka w grupie JEŻYKÓW!

Ślubujemy, być dobrymi przedszkolakami...



Alicja w Krainie Czarów

Zegar tyka, czas ucieka,
dziecko Tobie nie wybaczy, gdy Alicji nie zobaczy!

    



Finał zbiórki dla małych pacjentów

Dnia 20 listopada w naszym przedszkolu zakończyła się zbiórka dla najmniejszych pacjentów z Oddziału Neonatologicznego z Patologią i Intensywną Terapią w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białymstoku. Odzew z Państwa strony przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Jakież było zdziwienie Pań pracujących na oddziale kiedy zostały im dostarczone wszystkie zebrane rzeczy. W imieniu swoim ale i najmniejszych pacjentów wyżej wymienionego oddziału – serdecznie dziękujemy za Państwa wielkie serca!heart (J.D.)



Spotkanie z ratownikiem medycznym

      W związku z realizacją tematyki innowacji pedagogicznej „Uczymy ratować” nasze przedszkole odwiedził - ratownik medyczny - pan Kamil Zdanowicz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Pan Kamil przeprowadził w najstarszych grupach zajęcia na temat udzielania pierwszej pomocy. Dzieci dowiedziały się, jak zachować się w sytuacji, gdy w naszym otoczeniu ktoś straci przytomność, jak sprawdzić jego oddech i w jaki sposób ułożyć go do czasu przybycia służb medycznych. Przedszkolaki poznały zasady udzielania pierwszej pomocy, ćwiczyły  sztuczne oddychanie. Dowiedziały się również, jak pomóc małemu dziecku w momencie zachłyśnięcia się lub braku oddechu.  Dowiedziały się także w jaki sposób zgłaszać wypadek, jakie informacje należy podać dyspozytorowi. Uświadomiły sobie jak istotna jest znajomość swojego adresu zamieszkania. Starszaki pamiętają, że w sytuacji zagrożenia życia należy dzwonić na numer alarmowy 112 lub numer Pogotowia Ratunkowego - 999. To było bardzo ważne spotkanie. na koniec dzieci otrzymały od pana Kamila pluszowe misie jakie dostają dzieci podczas wypadku. (BK)



W Dzień Wcześniaka noś się na fioletowo!

Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest 17 listopada każdego roku na całym świecie. Z roku na rok obchody zataczają co raz szersze kręgi. W tym roku i my postanowiliśmy obchodzić to wyjątkowe święto. Kolorem dominującym tego dnia był kolor fioletowy, który symbolizuje delikatność i troskę o maluchy. Przedszkolaki wykazały się tego dnia kreatywnością i stworzyły prace plastyczne w których główną rolę grały fioletowe serca. Dzieci słuchały opowiadania o Narodzinach Wcześniaka „Kangurek Oli” i brały udział w quizie wiedzy o wcześniakach. Każdemu z najmniejszych, którzy tego dnia obchodzą swoje święto, a także ich rodzicom, życzymy, by etap, który właśnie rozpoczęli, był spokojnym czasem w poczuciu nadziei na dobrą przyszłość. heart (J.D.)



Akcja #DzieciUcząRodziców w grupie Misiów

    W ramach Piątej Edycji Akcji #DzieciUcząRodziców  dzieci z grupy „Misie” wzięły udział w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa w internecie. Celem zajęć było edukowanie dzieci na temat bezpiecznego korzystania z internetu, zwracając uwagę na zagrożenia i ucząc podstawowych zasad ochrony on-line. „Misie” miały okazję obejrzeć prezentację multimedialną oraz poznały zasady bezpieczeństwa w internecie. Teraz każdy duży przedszkolak wie, że:
• nie rozmawiamy z obcymi,
• zawsze pytamy dorosłych, zanim coś udostępnimy,
• tworzymy mocne hasła,
• zgłaszamy niepokojące sytuację dorosłym,
• pamiętamy, że nie wszystko w internecie jest prawdziwe.
       Na koniec zajęć dzieci sprawdziły zdobytą wiedzę odpowiadając na pytania z Quizu oraz wykonały zadanie na karcie pracy. (A.S-L)



Wyjście Zajączków na Cmentarz Wojskowy

Początek listopada kojarzy nam się z czasem zadumy, refleksji ale także wdzięczności za to, że żyjemy w wolnej Polsce. Dzieci z grupy Zajączki postanowiły uczcić pamięć żołnierzy, którzy spoczywają na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada w Białymstoku aby chwilą ciszy uczcić pamięć zmarłych i zapalić znicze na grobach. (J.D.)



Wizyta Zajączków w Komisariacie Młodego Policjanta

 W dniu dzisiejszym przedszkolaki z grupy  Zajączki wybrały się na wycieczkę do Miejskiej Komendy Policji w Białymstoku na zajęcia z cyklu  Komisariat Młodego Policjanta. Dzieci  miały okazję do zapoznania się z wieloma zasadami bezpieczeństwa potrzebnymi do bezpiecznej zabawy oraz poruszania się po ulicach naszego miasta. Ponadto dowiedziały się na czym polega praca policjantów oraz jak należy zachować się w różnych sytuacjach, jak np. spotkanie z nieznajomym czy psem. Uczyły się również prawidłowego przejścia po oznakowanym przejściu dla pieszych wyposażonym w sygnalizator świetlny. Na koniec spotkania  wzięły udział  w loteryjce podsumowującej zdobytą  wiedzę. (WK)



Heca nad Wisłą

        Z okazji Święta Niepodległości do przedszkola zawitał Teatr Karuzela z przedstawieniem wpisującym się w obchody 11 listopada - Heca nad Wisłą.  Dzięki Polusiowi - orłowi, który stracił pamięć w lekki i zabawy sposób dzieci utrwaliły symbole narodowe, zwiedziły stolicę Polski oraz Kraków a także zawitały nad Morze Bałtyckie. Wszystko po to, by Poluś poznał kraj, jego legendy, kulturę i tradycje. Przecież Polska bez orła nie może istnieć. Orzeł to symbol i prawdziwy ideał. Od zawsze i na zawsze! Na szczęście dzięki Syrence Warszawskiej i  wizycie na Wawelu orzeł wszystko sobie przypomniał i znów stał się dumnym symbolem naszego kraju.
      Spektakl w lekkiej formie pokazał dzieciom istotę patriotyzmu, kształtując przywiązanie do swojej Ojczyzny. Wspólnie odśpiewany Hymn był tego najlepszym przykładem. (BK)



11 listopada Święto Niepodległości

    12 listopada, dzień po świętowaniu odzyskania przez Polskę niepodległości, grupa VII „Zajączki” wzięła udział w zajęciach w ramach Piątej Edycji Akcji #Dzieci Uczą Rodziców. Z okazji Święta Niepodległości 11 listopada przedszkolaki miały okazję poznać historię tego wyjątkowego dnia oglądając prezentację multimedialną. Prezentacja przybliżyła dzieciom pojęcia niepodległości i znaczenie 11 listopada jako Dnia Niepodległości Polski. Dzieci przypomniały sobie podstawowe informacje o symbolach narodowych i historycznym wydarzeniu, jakim było odzyskanie niepodległości. Poprzez tego typu zajęcia rozbudzamy w dzieciach patriotyzm i dumę z bycia Polakiem. „Zajączki” na koniec zajęć wykonały zadania na kartach pracy, które dumnie prezentują na zdjęciu. (A.S-L)



Kto Ty jesteś?

Jest takie miejsce na mapie świata - Polska
to moje miejsce, tutaj mocniej bije mi serce



"Opowiastki z lasu i nie tylko"

    Liski na widowisku tanecznym 5.11.2024. Dzieci z gr V ej miały możliwość obejrzenia przepięknego  przedstawienia baletowego  pt. „Opowiastki z lasu i nie tylko”, które wystawione zostało na auli UwB przy ul. Świerkowej przez Artea Otwarta Przestrzeń Artystyczna (w ramach projektu Polak Mały). (E. Z)



Międzynarodowy Dzień Postaci z bajek w grupie Myszki

5 Listopada jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych od najmłodszych lat. Wartościowe bajki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają wyobraźnię, wzbogacają słownictwo. Potrafią odróżniać dobro od zła. Przedszkolaki rozwiązywały zagadki słowne i obrazkowe, śpiewały znane piosenki z ulubionych bajek, bawiły się przy muzyce i układały bajkowe puzzle.(K.K)



Jestem samodzielny - śniadanie Wiewiórek

    Dziś 4 latki z grupy Wiewióreczki, wzięły w swoje małe rączki przygotowywanie śniadania. Panie z kuchni przygotowały nam szwedzki stół, a dzieci same robiły sobie kolorowe kanapeczki. Najfajniejsze było smarowanie masła prawdziwym nożem. Później to już tylko układanie warstw na chlebku, A do wyboru szyneczka, serek, jajko i mnóstwo zdrowych warzyw. Kanapeczki tak jak pięknie wyglądały tak pysznie smakowały, a nasi kucharze spisali się wyśmienicie. (U.G.)😊