styczeń 2025

Fundacja Bonifacy dziękuje

         Dziękujemy wszystkim dzieciom oraz rodzicom, którzy wzięli udział w zbiórce na rzecz Podlaskiej Fundacji Dla Zwierząt - „Bonifacy”. Fundacja opiekuje się zwierzętami porzuconymi, bezdomnymi i potrzebującymi pomocy, a my możemy ją wspomóc w tych działaniach. Po raz kolejny pieski i kotki objęte opieką fundacji będą miały pełne brzuszki.  Dziękujemy heartheartheart



"Angielski jest fun-tastyczny"

    31 stycznia, grupa IV Sówki wykonała kolejne zadanie z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Angielski jest fun-tastyczny”- flaga maga. Sówki dowiedziały się jak wygląda flaga Wielkiej Brytanii oraz miały okazję pokolorować własną flagę. Zadanie nie było takie łatwe, na jakie wyglądało, ale wszyscy sobie z nim poradzili wyśmienicie. Przed nami kolejne zadania do wykonania 🙂 (A.S-L)



Zimowy spacer Wiewiórek

    Grupa Wiewióreczki wybrała się do pobliskiego parku w ten piękny słoneczny dzień. Naszym celem było dokarmić ptaszki. Mimo iż zima w tym roku nie jest surowa dla ptaków, na pewno ucieszą się gdy znajdą na drzewach niespodzianki w postaci kulek z ziarenkami. Mamy nadzieję że dzięki temu, będą jeszcze piękniej śpiewały na wiosnę.



Owocowy zawrót głowy

    Dnia 30 stycznia 2025 r dzieci z grupy Liski robiły owocowe szaszłyki. Same najpierw obierały, dzieliły na kawałki,  a następnie nadziewały pyszne owoce na patyczki. Własnoręcznie przygotowane przysmaki szybko znikały z talerza. Dzieci wiedzą, że owoce są bardzo zdrowe i pyszne  a tak przygotowane wyglądają efektownie.



Zajęcia prewencyjne w grupie Jeżyków i Myszek

    W naszym przedszkolu odbyło się kolejne spotkanie z panią policjant, która odwiedziła grupę Jeżyków i Myszek aby opowiedzieć dzieciom o bezpieczeństwie. Głównym celem wizyty było utrwalenie znajomości zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kontaktach z nieznajomymi, oraz w sytuacjach zagrożenia. Podczas spotkania dzieci miały okazję utrwalić numer alarmowy 112 i dowiedzieć się, w jakich sytuacjach należy go używać. Pani policjant w przystępny sposób wyjaśniła, jak zachować się na przejściu dla pieszych oraz dlaczego tak ważne jest noszenie odblasków. Przedszkolaki dowiedziały się także, jak postępować w przypadku zgubienia się w miejscu publicznym oraz jak reagować, gdy zaczepia je obca osoba. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści o pracy policjanta, a także miały okazję obejrzeć elementy munduru i wyposażenia służbowego. Wizyta pani policjant była bardzo pouczająca i dostarczyła dzieciom wielu cennych informacji. Takie prewencyjne spotkania są konieczne dla  zwiększenia świadomości przedszkolaków na temat bezpieczeństwa i odpowiednich zachowań. (MH )



Liski w bibliotece

    Liski we wtorkowy ranek wybrały się do pobliskiej Biblioteki. Idąc, obserwowały pogodę i zgodnie stwierdziły, że zimy nie widać, a wszystko wokół przypomina bardziej wiosnę. Tak się fajnie złożyło, że tematem przewodnim zajęć bibliotecznych była właśnie Zima! A taką porę roku to my lubimy i bardzo za nią tęsknimy:). Prezentacja multimedialna w bibliotece przybliżyła dzieciom w ciekawy sposób jakie są oznaki zimy w przyrodzie, jak się ubierać zimą, jak dbać o zwierzęta zimą oraz jakie są sporty zimowe. Było też mnóstwo zagadek sprawdzających wiedzę dzieci, gra memo. No i oczywiście czytanie książki o bałwanku „Przyjaciel na zawsze”, którą uważnie dzieci wysłuchały. Na koniec przedszkolaki wykonały pracę plastyczną „Bałwankowe rękawiczki”. Bardzo nam się podobały zajęcia w bibliotece, będziemy więc cyklicznie ją odwiedzać (E. Z)



Dzień babci i dziadka w grupie Sówek

    W dniu 24.01.2025 w grupie IV „Sówki” odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci z grupy w tym dniu zamieniły się w krasnoludki, a przedszkole - w Krainę Krasnoludków. Dzieci zaprezentowały swoim Babciom i Dziadkom to, czego uczą się w przedszkolu, w co się bawią, co najbardziej lubią robić, ale też to, czego nie lubią 😉. W skrócie przedstawiły, jak wygląda ich dzień w przedszkolu - czyli w Krainie Krasnoludków. Na koniec krasnale zaśpiewały gromkie „Sto lat”, wręczyły drobne upominki i zaprowadziły swoje Babcie i Dziadków na słodki poczęstunek przy herbatce. Dziękujemy wszystkim za przybycie do naszego przedszkola i jeszcze raz życzymy wszystkiego najlepszego w dniu Waszego święta.



,,Czerwony Kapturek”

    Dnia 24.01.2025 r. dzieci z grupy Lisków bawiły się w teatr. Tytuł przedstawienia to ,,Czerwony Kapturek”. Dziewiątka dzieci zaprezentowała swoje zdolności aktorskie. Przyznaję, że zadanie wymagało odwagi, gdyż nie każdy lubi występować przed publicznością. Naszym dzielnym liskom udało się. Dzieci  świetnie poradziły sobie z tekstem i pacynkami. Były gromkie brawa. A oto nasi aktorzy....



Dzień Babci i Dziadka w grupie Misiów

       Z okazji Dnia Babci i Dziadka dzieci z grupy Misiów  przygotowały specjalnie dla nich program artystyczny: wystawiły Jasełka,  recytowały  okolicznościowe wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły, wyrażając w ten sposób swoją miłość. W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi, następnie  zaprosiły Babcie i Dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.
      To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze Babć i Dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.



Dzień Babci i Dziadka w grupie Wiewiórek

    Styczeń jest nie tylko pierwszym miesiącem Nowego Roku, to również najważniejszy dla przedszkolaków miesiąc. To właśnie w styczniu obchodzimy Dzień Babci i Dzień Dziadka. W naszym przedszkolnym kalendarzu uroczystości to jedna z najważniejszych imprez, na którą przedszkolaki czekają z utęsknieniem. To przecież w tych dniach z najlepszymi życzeniami śpieszymy do naszych najwspanialszych Babć i Dziadków. Dzisiaj w grupie Wiewiórek odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci zaprezentowały piosenki oraz wierszyki. Po występach artystycznych i wręczeniu drobnych upominków swoim Babciom i Dziadkom, wszyscy udali się na smaczny poczęstunek. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Babciom i Dziadkom za obecność.



Dzień Babci i Dziadka w grupie Jeżyków

    Dnia 22 stycznia w grupie Jeżyków odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wydarzenie to miało na celu uczczenie tych wyjątkowych osób w życiu każdego dziecka i wyrażenie wdzięczności za ich miłość, opiekę oraz mądrość. W ciepłej i radosnej atmosferze przedszkolaki zaprezentowały wyjątkowe przedstawienie. Sala wypełniła się uśmiechami i wzruszeniem, gdy mali artyści wkroczyli na scenę pełni entuzjazmu. Przedstawienie rozpoczęło się od serdecznych powitań i ciepłych życzeń skierowanych do ukochanych dziadków. Następnie dzieci zaprezentowały wesołe wierszyki i piosenki , które wywołały na twarzach gości uśmiechy i wzruszenie. Nie zabrakło również zabawnych scenek, oraz tańców do których z chęcią dołączyli dziadkowie. Największe emocje wzbudził moment, w którym przedszkolaki wręczyły własnoręcznie wykonane upominki – piękne laurki i małe niespodzianki przygotowane z sercem. Uroczystość zakończyła się wspólnym poczęstunkiem, podczas którego goście mieli okazję spędzić czas w gronie rodziny, rozmawiać i wspominać. Spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka zbliżyło rodziny, oraz podkreśliło, jak ważne są więzi międzypokoleniowe. (MH)



Dzień Babci i Dziadka w grupie Lisków

    W tym szczególnym dniu dzieci z grupy V przygotowały ukochanym Babciom i Dziadkom niespodzianki. Był więc i przepiękny występ w formie pantomimy  „W Aniołkowie”; występy artystyczne - orkiestra, wiersze i piosenki prosto z serca oraz własnoręcznie wykonane prezenty: pachnące mydełka. Na koniec przedszkolaki zaprosiły Babcie i Dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Składamy serdeczne podziękowania Gościom za obecność i wspólnie spędzony czas❤️(E.Z)



Dzień Babci i Dziadka w Zajączkach

Kocham mocno Babcię, Dziadka
to nie żart moi mili.
Dzisiaj im życzenia składam,
by sto latek jeszcze żyli!



Uczymy ratować - innowacja pedagogiczna

    W dniu dzisiejszym nasza placówkę odwiedzili pracownicy CPR w Białymstoku, którzy przeprowadzili zajęcia edukacyjne, których celem było uświadomienie dzieciom w jakich sytuacjach zagrożenia należy używać numeru alarmowego 112 a przede wszystkim, jak należy się zachować i jakich informacji udzielić dzwoniąc pod ten numer. Dzieci wymieniały kolejność podawanych informacji czyli: miejsce zdarzenia, rodzaj zdarzenia, dane osoby zgłaszającej. Przedszkolaki mogły również poćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy na fantomach przyniesionych przez naszych gości. Dziękujemy tatusiowi Aleksandra z grupy VII „ Misie” za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu zajęć. (A.S.)



Jeżyki w Książnicy Podlaskiej

    W dniu 15 stycznia grupa Jeżyków ( 3 latki) wybrała się na wycieczkę do pobliskiej Książnicy Podlaskiej , Filii nr 15 dla dzieci i młodzieży. Wyjście miało na celu zapoznanie dzieci z funkcjonowaniem biblioteki, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz zachęcenie do regularnego korzystania z książek. Po przybyciu na miejsce dzieci zostały serdecznie powitane przez panie bibliotekarki, które opowiedziały im o funkcjonowaniu biblioteki, oraz zasadach wypożyczania książek. Następnie przedszkolaki miały okazję obejrzeć specjalnie przygotowany dla nich kącik z książkami dostosowanymi do ich wieku. W trakcie zajęć przedszkolaki dowiedziały się o zasadach korzystania z książek i mogły pooglądać wybraną przez siebie książeczkę. Główną atrakcją było głośne czytanie bajki pt. „Śmiały plan Jeża Nieśmiałka” . Po czytaniu odbyła się rozmowa na temat treści bajki, podczas której dzieci chętnie dzieliły się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami. Kolejnym punktem programu były krótkie warsztaty plastyczne. Dzieci kolorowały jeżyki mogły zabrać do domu. Wycieczka do biblioteki była niezwykle udana. Dzieci wróciły do przedszkola z uśmiechami na twarzach i z nowymi doświadczeniami. Wiele z nich zadeklarowało chęć ponownej wizyty w bibliotece z rodzicami. Takie wyjścia mają ogromne znaczenie w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych u najmłodszych i są doskonałą okazją do kształtowania umiejętności odpowiedniego zachowywania się w miejscach publicznych. (MH)



Doktor Dolittle i zwierzęta

       Przedszkolaki z grup Sówek, Lisków, Zajączków i Misiów wybrały się do pobliskiego Kina Forum na musical pt.:„ Doktor Dolittle i zwierzęta”. Musical poprzez zabawne sytuacje i dialogi ukazał dzieciom ludzkie przywary, zachęcając najmłodszych do przemyśleń na temat otaczającego świata i relacji między ludźmi a zwierzętami. Dodatkowym atutem były przepiękne stroje i muzyka zapierająca dzieciom dech w piersiach. Był to prawdziwy pokaz  humoru, magii  i niespodzianek. Połączenie teatru cieni, inspirujących piosenek , olśniewającego podkładu orkiestry symfonicznej, iluminacji i gry świateł  oraz fantastycznej choreografii. Przedszkolaki wyszły z pokazu uśmiechnięte i zadowolone.
 Zdjęcia pochodzą ze strony Teatru Muzycznego Forte



Rodzinne czytanie literatury w grupie Jeżyków

    W naszym przedszkolu stawiamy na budowanie silnych relacji między dziećmi, rodzicami a społecznością przedszkola. Jednym z najskuteczniejszych sposobów osiągnięcia tego celu jest organizowanie cyklicznych spotkań z literaturą, podczas których rodzice odwiedzają przedszkole, aby wspólnie czytać dzieciom książki. Tego typu inicjatywy mają ogromny wpływ na rozwój emocjonalny, intelektualny społeczny dzieci, a także na budowanie więzi między przedszkolem a rodziną. Gdy rodzice przychodzą do przedszkola, by czytać dzieciom, tworzą przestrzeń do wspólnego spędzania czasu, która wykracza poza codzienne rutyny. Dzieci wiedzą, że rodzice angażują się w ich życie przedszkolne, co wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. To także okazja dla innych dzieci, aby zobaczyć, że literatura i czytanie mogą być pasją, którą warto dzielić z bliskimi. W minionym półroczu w grupie Jeżyków gościliśmy mamę Krzysia, mamę Kazia, oraz tatę Zosi . Rodzice czytali książki, które wspólnie wcześniej wybrali z dziećmi ze swoich domowych biblioteczek. W ostatnich dniach z okazji zbliżającego się dnia Babci i Dziadka grupę Jeżyków odwiedził dziadek Izy. Bardzo dziękujemy chętnym rodzicom za zaangażowanie i zachęcamy pozostałych rodziców do włączenia się w naszą inicjatywę. ( MH)



W karnawale czas na bale

   Bal karnawałowy to dzień niezwykły i radosny. Do przedszkola przyszli dziś wszyscy bohaterowie bajek: królewny, księżniczki,  motylki, rycerze, pajacyki, policjanci, biedronki. Rozpoznać dzieci było naprawdę bardzo trudno.  Na tę wyjątkową okazję zaprosiliśmy aktorów z teatru Karuzela, którzy poprowadzili bal w roli wodzirejów zachęcając dzieci  do tańca skoczną i rytmiczną muzyką. Przebierańcy świetnie się bawili,  uczestnicząc we wspólnych zabawach. Podczas pląsów było kolorowo, wszyscy wesoło się bawili a uśmiechy nie znikały z dziecięcych twarzy. Pokaz śniegu, który za sprawą „magicznych mocy” sypał z góry zrobił na przedszkolakach wielkie wrażenie. Równie wielkie wrażenie zrobiło pojawienie się świętego Mikołaja :-) Mikołaj obiecał dzieciom prezenty i ...słowa dotrzymał. Każdy przedszkolak wychodząc z przedszkola niosło aż dwie paczki - słodką i tę z wymarzoną ( taka mamy nadzieję) zabawką. To wydarzenie dostarczyło wszystkim wielu radosnych przeżyć i z pewnością na długo zapisze się w pamięci naszych przedszkolaków. Szkoda, że następny bal dopiero za rok.....(BK)