marzec 2025

Warsztaty dietetyczne w BCO

Dzieci z grup Liski, Zajączki i Misie uczestniczyły w warsztatach dla najmłodszych zorganizowane przez zespół Białostockiego Centrum Onkologii w ramach trwającego Miesiąca Świadomości Raka Jelita Grubego. Zajęcia dotyczyły tego, jak ważne są zdrowe nawyki żywieniowe. Pod czujnym okiem specjalistów maluchy stworzyły własną piramidę zdrowia, poznając zasady prawidłowego odżywiania i dowiadując się, jakie produkty dają im siłę i energie na cały dzień. Było dużo nauki, ale i mnóstwo dobrej zabawy!  Dziękujemy wszystkim specjalistom BCO za bardzo ciekawie przeprowadzone warsztaty. Na pewno będziemy pamiętać o tym, że zdrowe nawyki kształtujemy od najmłodszych lat. (J.D.)



Wiosenne zajęcia w bibliotece

    W marcu grupa Jeżyków ponownie odwiedziła bibliotekę, gdzie czekało na nas wiele ciekawych atrakcji. Na początku dzieci obejrzały prezentację o wiośnie, dzięki której dowiedziały się, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie, jakie kwiaty zaczynają kwitnąć i jakie zwierzęta budzą się do życia po zimie. Następnie przedszkolaki miały okazję wysłuchać bajki o „Pani biedronce”.  Dzieci  z dużym zainteresowaniem śledziły losy głównej bohaterki. Na zakończenie spotkania odbyły się zajęcia plastyczne, podczas których przedszkolaki wykonały własne biedronki. Powstałe biedronki wyszły wspaniale i dzieci chętnie zabrały je ze sobą do przedszkola. To była kolejna udana wizyta w bibliotece, pełna nauki i dobrej zabawy. Już nie możemy doczekać się następnego spotkania! (MH)



Teatr cieni w grupie Jeżyków

    Z okazji Dnia Teatru w grupie  Jeżyków odbył się Teatr Cieni . Dzieci miały okazję poznać tę niezwykłą formę sztuki, rozwijając swoją wyobraźnię i kreatywność. Na początku przedszkolaki zapoznały się z zasadami teatru cieni, oraz dowiedziały się, jak za pomocą światła i cieni można opowiadać różne historie. Następnie wspólnie przygotowaliśmy kukiełki, które posłużyły do przedstawienia. Głównym punktem wydarzenia był pokaz, w którym nauczyciel  zaprezentował przy użyciu cieni krótką bajkę pt. „ Przyjaciele ślimaka”.  Później w role aktorów wcieliły się same przedszkolaki. Za pomocą kukiełek z wielką radością prezentowały sobie nawzajem fragmenty bajki. Wszyscy z zaangażowaniem uczestniczyli w przedstawieniu.  Teatr cieni dostarczył dzieciom wiele radości i pozwolił im poczuć się jak prawdziwi aktorzy. Jest to doskonała forma aktywizująca ucznia ponieważ angażuje go zarówno intelektualnie, emocjonalnie jak i fizycznie. (MH)



Góra Grosza 2025 – podsumowanie akcji

    Pragniemy poinformować, że zakończyła się tegoroczna edycja akcji Góra Grosza organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. W naszym przedszkolu padł nowy rekord! Dzięki Państwu udało się uzbierać 514zł. Poniżej przedstawiamy jak prezentują się wyniki w poszczególnych grupach (uzbierana kwota):



Kot w butach - Teatr Muzyczny Syrenka

Dnia 24 marca 2025r. dzieci z grup Liski, Zajączki i Misie wybrały się do Auli Uniwersytetu w Białymstoku przy ulicy Świerkowej na spektakl muzyczny pt. „ Kot w butach”. Jest to to opowieść która uczy, że niezależnie od pojawiających się trudności, każdy może osiągnąć sukces dzięki swojej mądrości, wytrwałości oraz pomysłowości. Przedstawienie składało się nie tylko z klasycznych scen ale połączone było z elementami teatru cieni i mnóstwem muzyki.  To nie tylko ciekawa opowieść ale też solidna dawka humoru, rytmicznych dźwięków i zapadających w pamięć piosenek. (J.D.)



Dzień Kolorowej Skarpetki!

    W naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Kolorowej Skarpetki – symbol solidarności z osobami z zespołem Downa. Tego dnia nasze przedszkolaki założyły dwie różne, kolorowe skarpetki – im bardziej kolorowe i wesołe, tym lepiej! Było radośnie, kolorowo i wesoło. Dzieci uczestniczyły w rozmowach o akceptacji, różnorodności i szacunku dla innych. Nie zabrakło wspólnych zabaw, tańców i kreatywnych zajęć plastycznych – malowaliśmy i ozdabialiśmy... skarpetki!. To był dzień pełen uśmiechów, pozytywnej energii i ważnych rozmów 🥰🌟. Pokazaliśmy, że każdy z nas jest wyjątkowy, a różnorodność to coś pięknego! 💙💛     Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za włączenie się w to kolorowe święto! 🧦❤️🧦



Żegnamy zimę i witamy Wiosnę

      - Halo, halo, pani Wiosna?
Dzień dobry, tu Wiosna.
Przepraszam, że z przyjazdem zwlekałam,
ale się pakowałam



MYSZKI- Poczytaj mi mamo...

    Naszym gościem w dniu dzisiejszym była mama Aleksandra. Na pewno  obecność rodzica w przedszkolu daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i radości, a także buduje pozytywne skojarzenia z czytaniem. Mama czytała dzieciom Przygody strażaka Jacka – Panika w małym mieście. Tego typu opowiadania często zawierają ważne przesłanie: takie jak wspólne działanie i wsparcie, które mogą zapobiec panice i pomóc rozwiązać problem. Czytanie to nie tylko świetna zabawa, ale i wartościowa forma edukacji ! (KK)



Pierwsza wizyta Myszek w bibliotece

    Wprowadzenie dziecka w świat literatury już od najmłodszych lat jest ważnym elementem wychowania. U naszych przedszkolaków kształtujemy nawyki stałego obcowania z książką. Mamy świadomość, że wiek przedszkolny jest idealnym okresem w rozwoju dziecka, dlatego staramy się zainteresować go literaturą, która pobudzi jego wyobraźnię, wzbogaci mowę o nowe pojęcia, nauczy zachowań w różnych sytuacjach życiowych. Grupa Myszek odwiedziła bibliotekę Książnicy Podlaskiej przy ul. M.C. Skłodowskiej. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Z tematem spotkania zapoznała maluchy pani bibliotekarka, opowiadała dzieciom o czytelni. Z wielkim zainteresowaniem Myszki oglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. W trakcie pobytu w bibliotece utrwaliły wiadomości nt. wiosny i ptaków, które wracają do nas z ciepłych krajów, wysłuchały bajki o Kubusiu Puchatku oraz zrobiły prace plastyczne, które będą wywieszone na wystawie w bibliotece. Umówiliśmy się również na kolejne spotkanie, bo wiemy jak rozwijający jest kontakt z książką.(MD)



Pyszne i zdrowe kanapki na śniadanie

    Dzieci z grupy Myszki wiedzą, jak ważna jest zdrowa dieta bogata w witaminy. Aby teorię połączyć z praktyką samodzielnie przygotowały śniadanie. Po starannym umyciu rączek i przygotowaniu stanowisk pracy wszyscy zabrali się do pracy. Dzieci samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie układały na kromkach wybrane przez siebie produkty. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Podczas robienia kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę.
Okazało się, że dzieci jednak lubią warzywa, a najlepiej smakują im kanapki zrobione własnoręcznie, które wyglądały pięknie, kolorowo i zawierały mnóstwo witamin. Nawet  największe niejadki zjadały wszystko  z apetytem.(MD)



Wiosenny Konkurs Recytatorski

    Dziś w naszym przedszkolu odbył się Wiosenny Konkurs Recytatorski do którego zgłosiło się 29 dzieci z każdej grupy wiekowej. Celem konkursu było popularyzowanie poezji dziecięcej o tematyce wiosennej, prezentowanie umiejętności dzieci, jak również zachęcanie do występu przed publicznością. Każdy uczestnik wystąpił z wybranym wierszem starając się wyrazić swoje uczucia oraz przekazać przesłanie tekstu. Atmosfera była pełna radości i dumy, gdy każdy recytator otrzymywał gromkie brawa za swoje wysiłki. Po zakończeniu występów wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominki a wyróżnione osoby dodatkowo dostały nagrody, co jeszcze bardziej umiliło im ten wyjątkowy dzień. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci do konkursu a naszym przedszkolakom życzymy dalszych sukcesów.smiley (J.D.)



Wizyta Zajączków w Centrum Symulacji Medycznej

    Zajączki w ramach innowacji „Uczymy ratować” odwiedziły Centrum Symulacji Medycznej w Białymstoku. Jest to międzywydziałowa jednostka, na terenie której odbywają się zajęcia praktyczne na kierunkach lekarskim, lekarsko – dentystycznym, pielęgniarskim oraz położnictwie. Centrum rozpoczęło swoją pracę 2 października 2017 roku, od tego czasu codziennie odbywają się tu ćwiczenia praktyczne. Dzieci miały okazję wcielić się w zawód lekarza, odwiedziły salę operacyjną oraz salę z symulatorem karetki pogotowia. Sale te odwzorowywały w najdrobniejszych szczegółach prawdziwe sale szpitalne znajdują się tam zaawansowane symulatory pacjenta. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Serdecznie dziękujemy tacie Mikołaja z grupy Misiów za ciekawą wycieczkę. (W.K.)



Wizyta Zajączków w Szkole Podstawowej Nr 1 w Białymstoku

Dla sporej części przedszkolaków ten rok szkolny jest ich ostatnim rokiem w przedszkolu. Przed nimi nowe wyzwanie – nauka w szkole. Aby lepiej przygotować dzieci do startu w tę szkolną rzeczywistość,  10 marca zerówka z naszego przedszkola  udała się z wizytą  do Szkoły Podstawowej nr 1 w Białymstoku. Przedszkolaki zostały miło przyjęte przez Panią Dyrektor, nauczycielki a także uczniów tejże szkoły. Celem wizyty było lepsze poznanie budynku, dlatego dzieci zwiedziły m.in. sale lekcyjne, bibliotekę, salę gimnastyczną, stołówkę a także wzięły udział w zajęciach organizowanych przez nauczycielki.



Zajączki poznają zawody rodziców - Adwokat

    7 marca odwiedziliśmy tatę Mikołaja w jego miejscu pracy - Kancelaria Adwokacka. Dzieci dowiedziały się, że z prawem spotykają się na każdym kroku. Z tym, że dzieciom w rozwiazywaniu konfliktów pomagają rodzice lub pani w przedszkolu, a dorosłym ADWOKAT. Chętne dzieci mogły przymierzyć stój adwokata który nazywany jest Togą. Mieliśmy okazję zwiedzić każdy zakamarek kancelarii i zobaczyć kto tam pracuje. Na zakończenie tata Mikołaja przeczytał nam bardzo ciekawą książkę pt:„Leśne sprawy Misia Adwokata”. Bardzo dziękujemy  Panu Andrzejowi za bardzo ciekawe spotkanie!(W.K.)



Wiewiórki w Książnicy Podlaskiej

    5 marca Grupa Wiewiórki poszła do Książnicy Podlaskiej. Czekała na nie autorka wierszy dla dzieci Celina Zubrycka, która opowiedziała o swoich książkach. Dzieci brały również udział w zagadkach oraz zabawach. Na końcu posłuchały fragmentu Książki „ Rozalka i kwiaty”. Wiewióreczkom bardzo się podobało, wszystko robiły z zaciekawieniem i dużym zaangażowaniem.(GK)



Rodzinne czytanie w grupie Myszek

    Tym razem odwiedziła nas mama Hani,  przynosząc ze sobą książkę z serii: Siła wyobraźni pt: „Gdzie jest autobus?” autorstwa Małgorzaty Korbiel. Bohaterka Kayla marzy o tym, że będzie jeździć sama na rowerze, jednak opanowanie dwukołowego pojazdu do wyzwanie! Wiąże się z upadkiem i ranami, poczuciem strachu i paniki.  Zachęcamy rodziców do czytania dzieciom książek z tej serii.



Mamo, tato przeczytaj nam bajeczkę

    Dnia 3 marca 2025r. do grupy Lisków przyszła mama Kuby, aby przeczytać dzieciom dwa opowiadania z książki pt ,, Kubuś Puchatek”. Treści tych opowiadań były bardzo pouczające. Pierwsze ukazało dzieciom jak ważna jest pomoc innych w różnych życiowych sytuacjach. Natomiast z drugiego opowiadania dzieci dowiedziały się jak można radzić sobie ze strachem np. gdy coś złego się przyśni. To drugie opowiadanie wywołało u dzieci wiele wspomnień o złych snach i o sposobach radzenia z nimi. Dziękujemy bardzo Pani Agnieszce za czas poświęcony dla nas. Zapraszamy kolejnych chętnych rodziców.(EP)