kwiecień 2025

Wycieczka po Białymstoku

    Dnia 29 kwietnia 2025 roku dzieci z grupy Liski poszły na wycieczkę po Białymstoku. Przedszkolaki spacerowały po Parku Branickich podziwiając z daleka Pałac Branickich. Następnie udały się w kierunku Katedry, gdzie przy napisie Białystok zrobiły pamiątkowe zdjęcie. Dzieci widziały pomnik Józefa Piłsudskiego (pani powiedziała im co to za ważna postać dla Polaków) i z oddali Ratusz. Wycieczkę zakończyliśmy przy Kawelinie, który po remoncie parku zmienił swoje miejsce położenia. Na koniec spacerkiem przez ogrody parku Branickich wróciliśmy do przedszkola.(E.P.)



ABC EKONOMII

      Grupa Zajączków wzięła udział w projekcie autorskim Artura Czepczyńskiego mającym za zadanie upowszechnianie edukacji ekonomicznej dzieci.
Założenia projektu



Czysty Białystok

     Nasze przedszkolaki wzięły udział w piątej edycji akcji organizowanej przez nasze miasto  - „Czysty Białystok”.  Akcja ma na celu rozbudzić świadomość ekologiczną, zachęcić do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska na skalę lokalną. Dzieci z poszczególnych grup wyposażone w rękawice i worki, z dużym zaangażowaniem przystąpiły do zbierania śmieci, przy okazji ucząc się ich segregowania. Porządkując  sąsiadujący z naszym przedszkolem Park Plany i park przy Pałacu Branickich miały poczucie, że robią coś ważnego dla naszego miasta. Działania takie, jak sprzątanie najbliższego otoczenia zwiększają aktywność dzieci w zakresie ochrony przyrody, uwrażliwiają je na potrzeby środowiska naturalnego i kształtują u najmłodszych właściwe postawy. Dzięki temu nasze miasto aż lśni :-) a przedszkolaki zastanowią się nim rzucą jakikolwiek papierek w niewłaściwe miejsce  - zawsze znajdą kosz na śmieci. I oto właśnie chodzi!!!! O CZYSTY BIAŁYSTOK !!!!



Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Podwodna kraina"

      Nasze przedszkole już po raz trzeci było organizatorem miejskiego konkursu plastycznego ukazującego życie pod wodą oczami dziecka. Podobnie jak w poprzednich edycjach, tak też w tym roku konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Nadeszło dużo prac z wielu białostockich przedszkoli. Dzieci wykazały się wielką wyobraźnią oraz kreatywnością. Prace były wykonane różnymi technikami plastycznymi, zarówno płaskie jak i w 3D.
Jury wyłoniło następujących zwycięzców:

                                                                                              Nagroda w kategorii dzieci 6-letnich:
                                                                                                                 Ewa Sz. (PS 1)
                                                                                          Wyróżnienia: Aurelia Z. (PS 80), Mają B. (PS 1)
                                                                                                 Nagroda w kategorii dzieci 5-letnich:
                                                                                                              Beata O. (PS 76)
                                                                                        Wyróżnienia: Aleksandra K. (PS 64), Amelia M. (PS 43)
                                                                                                 Nagroda w kategorii dzieci 4- letnich:
                                                                                                              Melania J. (PS 31)
                                                                                           Wyróżnienia: Natan B. (PS 56), Franek H. (PS 55)
                                                                                               Nagroda w kategorii dzieci 3-letnich:
                                                                                                           Helena W. (PS 25)
                                                                                                       Wyróżnienie: Oliwia K. (PS 53)

                                                                                                                   Kategoria 3D:
                                                                            Wyróżnienia: Zofia Z. ( PS 1), Tymoteusz Józef M. (PS 46), Blanka K. (PS 82)

       Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym oraz dziękujemy dzieciom oraz nauczycielkom za wielkie zaangażowanie. Za rok kolejna edycja, do której zapraszamy już teraz. (A S-L).



Niesamowite przygody skarpetek

      Komu zdarzyło się zgubić w domu skarpetkę.... niech podniesie rękę w górę!!!! Każdy z nas miał to doświadczenie – wrzucamy parę skarpetek do szuflady, szafy czy też do kosza na pranie i później wyjmujemy… tylko jedną skarpetkę! Gdzie one znikają? Może skrycie marzą o bardziej fascynującym życiu niż służenie naszym stopom? Być może chciałyby zostać gwiazdami filmowymi? A może, wpadając w kąt naszego pokoju, przenoszą się w czasie do prehistorii? Gdziekolwiek trafiają, ich przygody na pewno są pełne dobrej zabawy! Książka o przygodach skarpetek skradła serca nie tylko tych najmłodszych ale i tych nieco większych czytelników. Mali, kolorowi bohaterowie doczekali się swojej filmowej wersji :-) Przedszkolaki z naszego przedszkola z wielką ciekawością wybrały się do pobliskiego kina Helios w Galerii Alfa na film pt.:Niesamowite przygody skarpetek. Animowane przygody skarpetek co i rusz wywoływały salwy śmiechu. Film bardzo przypadł do gustu przedszkolakom. Polecamy!



Wierszyki pełne muzyki

      Dzisiejszy poranek w przedszkolu upłynął w bardzo skocznych rytmach a to za sprawą muzyków z Arte-Muzy. Audycja muzyczna nawiązywała do znanej wszystkim dzieciom książki autorstwa Jana Brzechwy pt.:„Akademia Pana Kleksa”. Twórczość tego poety jest dobrze znana najmłodszej publiczności zarówno jako wiersze, piosenki czy też z filmu. Utwory tj. „Skarżypyta” , „Na straganie” czy „Samochwała” są radosne i pełne humoru a przy tym pokazują sytuacje z codziennego życia, na których dzieci uczą się i poznają świat. Muzycy w trakcie audycji aktywnie włączali dzieci do wspólnej zabawy i śpiewania. Za każdym razem kontakt z muzyką sprawia, że przedszkolaki z zainteresowaniem poznają nowe instrumenty, uczą się określeń muzycznych bawiąc się przy tym znakomicie!



Warsztaty wielkanocne do Książnicy Podlaskiej- Filii Bibliotecznej

    16 kwietnia przedszkolaki z grupy Sówki wybrały się na warsztaty wielkanocne do Książnicy Podlaskiej- Filii Bibliotecznej Nr 15 przy ul. M. C. Skłodowskiej. Podczas warsztatów dzieci poznały symbole świąt wielkanocnych oraz różne techniki zdobienia jajek. Obejrzały również mnóstwo ciekawych książeczek dla dzieci. Kolejnym etapem warsztatów było ozdabianie papierowych jajeczek, które później zostały naklejone na przygotowane wcześniej koła z papierkowych talerzyków tworząc piękne wielkanocne wianki. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, a kolorowe pracę pozwoliły poczuć nam nastrój zbliżających się świąt.(S.O.)



Warsztaty wielkanocne u Jeżyków

    W czwartek 15 kwietnia w grupie Jeżyków odbyły się wyjątkowe warsztaty z udziałem rodziców. Spotkanie miało na celu zacieśnienie więzi pomiędzy dziećmi a ich opiekunami, a także przeżywanie radości ze wspólnej zabawy i twórczości. Warsztaty rozpoczęły się od krótkiego występu przygotowanego przez trzylatki.  Przedszkolaki przygotowały piosenki, tańce i wierszyki.  Dzieci z dumą i radością prezentowały swoje umiejętności. Pod koniec przedszkolaki zaprosiły swoich rodziców do wspólnej zabawy integracyjnej. Po części artystycznej przyszedł czas na  działania plastyczne. Tematem przewodnim były „kurki” – dzieci wraz z rodzicami wykonały kolorowe i pomysłowe prace, wykorzystując różnorodne materiały: papier kolorowy, piórka, filc, cekiny i klej. Wspólne tworzenie było okazją do kreatywnego spędzenia czasu w rodzinnej atmosferze.  Warsztaty przebiegły w ciepłej i wesołej atmosferze. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność, zaangażowanie i uśmiech! (MH)



Czytanie na dywanie w grupie Zajączki

    Dnia 15.04.2025r grupę Zajączki odwiedziła p.Marzena - mama naszej Rozalki. W ciekawy sposób zaprezentowała dzieciom fragment książki pt. „Nowe przygody Skarpetek” autorstwa Justyny Bednarek. Bardzo doceniamy i cieszymy się na takie wizyty dlatego raz jeszcze bardzo dziękujemy i czekamy na kolejnych chętnych do poczytania naszym dzieciom rodziców :) (J.D.)



Dzień Pamięci

      Przedszkole w większości kojarzy się z czasem beztroski i  zabawy. Jednak poprzez zabawę dzieci w przedszkolu uczą się i nabywają wielu umiejętności, w tym tożsamości narodowej i szeroko rozumianej postawy patriotycznej. Służą temu uroczyście obchodzone „dni pamięci” takie jak chociażby Dzień Odzyskania Niepodległości czy Dzień Flagi. Nie mniej ważne było uczczenie Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji  w naszym przedszkolu pani Małgosia, przewodniczka z 93 Białostockiej Drużyny Harcerskiej opowiedziała dzieciom o harcerstwie, przybliżając przedszkolakom symbole oraz historię powstania harcerstwa w Polsce.  Przedszkolaki w skupieniu wysłuchały pogadanki i wykonały różne zadania, w tym układanie z rozsypanki znaczka ZUCHa. Następnie najstarsze grupy oddały hołd ofiarom tragicznych wydarzeń z 1940 roku, które miały miejsce w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni oraz innych miastach pod Pomnikiem Katyńskim. 
     Dzięki takim spotkaniom, takim dniom pamięci przedszkolaki od najmłodszych lat  kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne, uczą się  szacunku do historii, pamięci o przeszłości i wdzięczności za wolność, którą dziś możemy się cieszyć.
    Do miana patrioty dorastamy przez całe lata, ale w kształtowaniu się postaw patriotycznych poważną rolę spełniają przeżycia i doświadczenia z okresu dzieciństwa , bo jak pisał  Ryszard Przymus – … Polska- Ojczyzna …Kraina, która się w sercu zaczyna. Cześć ich pamięci. (BK)



Wielkanocne warsztaty w grupie Myszek

    Wielkanoc to wyjątkowy czas pełen radości, rodzinnego ciepła i świątecznych tradycji. W grupie Myszek przygotowania do świąt są już w pełnym rozkwicie. W czwartek, 10 kwietnia odbyło się spotkanie z rodzicami, podczas którego dzieci zaprezentowały wiersze, piosenki i tańce o tematyce wiosenno – świątecznej. Wcieliły się w role kurczaków, wielkanocnych pisanek, baranka i zajączka w inscenizacji pt: „Kłótnia pisanek”. Po występie zaprosiliśmy bliskich na Wielkanocne Warsztaty, by wspólnie z dziećmi przygotować świąteczne ozdoby. W trakcie warsztatów panowała ciepła i radosna atmosfera. Dzieci wraz z opiekunami wykazywały się kreatywnością, tworząc piękne, kolorowe jajka z różnych materiałów plastycznych. Dzieci wzięły swoje ozdoby oraz posiany kilka dni temu owies do domu, aby przypominały im o nadchodzących świętach. Wspólna praca była okazją nie tylko do rozwijania zdolności plastycznych, ale także do budowania rodzinnych więzi oraz integracji społeczności przedszkolnej.



Spotkanie Wielkanocne w grupie Zajączki

    W miłej i rodzinnej atmosferze upłynęło nam słoneczne popołudnie 9 kwietnia. Wtedy to w naszym przedszkolu zgromadzili się zaproszeni goście, by uczcić zbliżające się Święta Wielkanocne. Dzieci z grupy Zajączki zaprezentowały rodzicom przedstawienie pt.: „Wielkanocne jajko” tym samym wprowadzając wszystkich w atmosferę Świąt Wielkanocnych. Wszyscy byli zachwyceni występami dzieci, czego wyrazem były odgłosy śmiechu oraz gromkie brawa na zakończenie. Wszystkim życzymy Wesołych Świąt! (J.D.)



Wielkanocne warsztaty na Lodowisku BOSiR

    Dzieci z grup Zajączki i Misie wybrały się na Lodowisko BOSiR aby uczestniczyć w warsztatach wielkanocnych, które były podzielone na dwie części. Na początku dzieci wzięły udział w grach i zabawach ruchowych a następnie nadeszła część praktyczna, podczas której dzieci wykonały swoją ozdobę świąteczną. Na koniec warsztatów na dzieci czekał słodki poczęstunek. To była doskonała okazja, by rozwijać kreatywność, cieszyć się wspólną zabawą i poczuć magię Świąt Wielkanocnych! (J.D.)



W wielkanocnym nastroju

    Dnia 7 kwietnia 2025 roku do grupy Lisków przyszedł Zajączek i zostawił dzieciom list oraz zadania do wykonania. Przedszkolaki miały za zadanie zaśpiewać piosenkę o wiośnie i o świętach, powiedzieć wiesz o świętach, zrobić masażyk rodzicom a potem rodzice dzieciom oraz wykonać świąteczny stroik. Na koniec spotkania czekała na dzieci niespodzianka. Wszystkie zadania zostały zrealizowane. Według jury nawet na sto procent. Powstały  piękne wielkanocne stroiki. Rodzice podczas wykonywania koszyczków popisali się wyobraźnią i pomysłowością. Dziękujemy bardzo za wspólnie spędzony czas. (E.P.)



Zielony ogródek w sali Myszek

    W tym tygodniu Myszki postanowiły zaprosić wiosnę do swojej sali, zakładając zielony ogródek. Przed przystąpieniem do pracy przypomnieliśmy warunki potrzebne roślinom do wzrostu. Następnie w małych grupkach dzieci wysiewały owies, który będzie dekoracją stołu wielkanocnego. W kubeczkach dzieci posadziły również cebule, aby wyrósł z nich zdrowy szczypiorek. Po zasianiu, posadzeniu i podlaniu, rośliny zostały umieszczone na parapecie. Przedszkolaki wzbogaciły wiedzę dotyczącą sposobów hodowania wybranych roślin, jak również zdobyły informacje na temat ich walorów estetycznych i użytkowych. Zakładanie zielonego ogródka w przedszkolu to doskonały sposób na wprowadzenie dzieci w świat natury oraz kształtowanie ich postaw ekologicznych. Teraz pozostaje czekać z niecierpliwością, aż roślinki wyrosną i będą smacznym, bogatym w witaminy dodatkiem do kanapek, a piękny zielony owies przystroi nasze mieszkania na święta.



Wielkanocna przygoda

    W grupie Wiewióreczek przygotowania do Wielkanocy idą już od dawna pełną parą. Dzieci czują wiosnę i przygotowują się do świąt. Z tej okazji zaprosiliśmy rodziców aby zarazić ich radosnym nastrojem. Przedszkolaki zmieniły się w wielkanocne baranki, kurczaczki, zajączki czy kurki, i przedstawiły rodzicom krótki program artystyczny. Było pięknie, wiosennie, kolorowo i radośnie. Mamy nadzieję, że taki nastrój będzie panował we wszystkich domach aż do świąt, albo i dłużej 😁(U.G.)



Warsztaty wiosenno - wielkanocne w grupie Sówek

     W grupie IV - Sówki odbyły się warsztaty wiosenno -wielkanocne z rodzicami. Na powitanie rodziców dzieci zarecytowały wiersz o wiośnie, zaśpiewały piosenkę oraz zaprezentowały swój ulubiony taniec do muzyki DJ Raphi. Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami, po czym dzieci wraz z rodzicami zabrały się za dekorowanie drewnianych jajek wielkanocnych. Wszystkie dzieci wraz z rodzicami wykazały się dużą pomysłowością oraz kreatywnością. Powstały wspaniałe jajka malowane akrylowymi mazakami, udekorowane różnego rodzaju naklejkami i ozdobami. Jajka z pewnością będą ozdobą podczas nadchodzących Świąt Wielkanocnych. (A. S-L)



Wizyta Wiewiórek w Książnicy Podlaskiej

    2 kwietnia grupa Wiewiórki wybrała się do Książnicy Podlaskiej. Na dzieci czekała historyjka o gąsienicy, która zamieniła się w motyla, sprawdzono wiedzę przedszkolaków w quizie „co wiedzą o wiośnie”, a na końcu każde dziecko wykonało swojego motylka. To była bardzo udana wizytą w bibliotece ! (M.K.)



"Kaszalot"

    Przedszkolaki z grupy „Sówki” wybrały się do Białostockiego Teatru Lalek na spektakl pt: „Kaszalot”. Celem wyjścia było między innymi rozbudzenie zainteresowania kulturą oraz wyzwolenie pozytywnych uczuć i emocji. Na miejscu, dzieci były bardzo podekscytowane. Z niecierpliwością czekały na rozpoczęcie przedstawia. Z uwagą obserwowały wszystko co działo się na scenie. Na zakończenie, przedszkolaki z uśmiechem na twarzy nagrodziły aktorów gromkimi brawami. Z całą pewnością, wyjście można uzyskać za udane. (S.O.)



Poznajemy zawody naszych rodziców

    Dnia 1 kwietnia do grupy Lisków przyszła mama Olgierda pani Milena, która jest anestezjologiem i mama Filipka pielęgniarka. Obie panie bardzo ciekawie zaprezentowały przedszkolakom swoją ciężką pracę, jaką codziennie wykonują. Przyniosły dużo specjalistycznych narzędzi, środków opatrunkowych, strzykawek, maseczek itp., które to umożliwił dzieciom zaobserwowanie sposobu ich wykorzystania. Pod fachowym okiem naszych gości dzieci opatrzyły wszystkie rany pluszaków oraz skręcony nadgarstek pani Eli. Po spotkaniu Pani Milena napisała do rodziców na messenger ,,Powiem Państwu że jest potencjał w narodzie, młodzi  szybko przejmą nasz rynek pracy. Intubowali, operowali i zakładali opatrunki jak zawodowcy 😁”. Bardzo dziękujemy naszym mamom za poświęcony dla nas czas.(E.P.)