październik 2024

Spacer Lisków pod Pomnik Narodowych Sił Zbrojnych w Białymstoku

    Przedszkolaki z grupy II wraz z paniami wybrały się pod pobliski pomnik - Pomnik Narodowych Sił Zbrojnych na Zachodzie aby uczcić pamięć poległych żołnierzy. Pani wyjaśniła dzieciom cel wycieczki a następnie ustawiła wokół pomnika zapalone znicze. Dziękujemy Rodzicom za dostarczenia zniczy. (E.Z.)



Bal u Pani Jesieni

Bal jesienny pełen radości
gdy na buziach przedszkolaków uśmiech zagości



Zdrowe śniadanie Zajączków

    W tym tygodniu nasz pierwszy posiłek wyglądał inaczej niż zwykle! Dzięki przygotowanym produktom przez nasze Panie kucharki każde z dzieci mogło skomponować pyszne i zdrowe kanapki. Głównymi bohaterami śniadania były warzywa: papryka, pomidor oraz rzodkiewka, sałata , ogórek, szczypiorek, którymi dzieci dekorowały kanapki, a następnie zjadały z ogromnym apetytem! To było ciekawe doświadczenie i świetna zabawa dla naszych przedszkolaków, dzięki której najmłodsi nauczą się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie. (W.K.)



Spacer Sówek na cmentarz wojskowy

    Tuż przed świętem Wszystkich Świętych „Sówki” wybrały się na spacer na cmentarz wojskowy, gdzie zapaliły znicze na grobach poległych żołnierzy. Zapoznały się z tradycjami i zwyczajami związanymi ze świętem zmarłych oraz dowiedziały się, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócić spokoju zmarłych o osób odwiedzających to miejsce. (SO)



Sadzimy żonkile w ramach kampanii „Pola Nadziei”

    W Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku, 3 października, rozpoczęto kolejną – XV już edycję ogólnopolskiej kampanii „Pola Nadziei”. Tegorocznej kampanii towarzyszy hasło: „Razem dla dzieci z Hospicjum”. W Podlaskiem kampanię prowadzi Fundacja „Pomóż Im”. Akcja ma na celu szerzenie idei wolontariatu i pomocy innym. Nieodzownym elementem akcji jest sadzenie cebulek żonkili, które gdy zakwitną na wiosnę stworzą żółte pola nadziei. Mają one przypominać o ludziach, którzy szczególnie potrzebują naszej pomocy. Nasze przedszkole również po raz kolejny przyłączyło się do akcji. W przedszkolnym ogrodzie Myszki i Zajączki posadziły cebulki żonkili, na które będziemy czekać do wiosny. Pomagamy, bo wiemy jak ważna i potrzebna jest pomoc innym. M.D.



Uczymy ratować - innowacja pedagogiczna

       We środę  w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Uczymy ratować” realizowanej w naszej placówce w roku szkolnym 2024/2025, odbyły się pierwsze zajęcia pt.: „Apteczka pierwszej pomocy”. Dzieci nabyły niezbędna wiedzę  dotyczącą zawartości oraz przeznaczenia poszczególnych składników apteczki a były to: różne rodzaje plastrów, zimne kompresy, chusta z fizeliny, bandaże zwykle i elastyczne, chusta trójkątna, koc termiczny, rękawiczki jednorazowe, kompresy na oko. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek Pana ratownika - Grzegorza, dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia np. skaleczenia czy oparzenia. Następne zajęcia przewidziano na drugą połowę listopada. Temat: „ Łańcuch przeżycia- ogniwa”. (AS)



Szwedzki stół w grupie Sówek

      Dzieci z grupy Sówki miały okazję po raz pierwszy samodzielnie przygotować sobie śniadanie w przedszkolu. Każde dziecko mogło samo zrobić sobie kanapkę z ulubioną wędliną czy serem, a także wybrać ulubione dodatki. Były też parówki - ośmiorniczki, które cieszyły się dużym powodzeniem. Dzieci ze smakiem zjadły wszystko, co sobie wybrały. Nawet niejadki nie grymasiły przy jedzeniu. Wszyscy odeszli od stołów zadowoleni, a co najważniejsze, z pełnymi brzuszkami. (A.S-L)



Niesamowite przygody skarpetek – spektakl w Nie Teatrze

    Dzieci z grup Zajączki i Misie miały przyjemność obejrzeć spektakl pt „Niesamowite przygody skarpetek”- adaptację książki J.Bednarek pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Akcja opowieści rozpoczęła się  w łazience, gdzie do koszy na pranie trafiają skarpetki. Oprócz nich pojawiły się również inne postacie, które przybierają formy pacynek, masek cieniowanych i rękawiczek. Dzieci miały okazję pobudzić wyobraźnię, odkryć nowe formy i przyjrzeć się nowym przedmiotom zupełnie inaczej niż do tej pory. Ten spektakl na długo zostanie w pamięci naszych przedszkolaków. (J.D.)



Jestem bezpieczny na drodze

    W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych dnia 21 października nasze przedszkole odwiedziła pani policjant aspirant Marzena Czerniawska z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Białymstoku. Zajęcia prewencyjne odbyły się w grupie Jeżyków i Zajączków. Tematem spotkania było bezpieczeństwo dzieci na drodze. Przedszkolaki chciały wiedzieć na czym polega praca policjanta . Duże zainteresowanie u dzieci wywołało umundurowanie i wyposażenie policjanta. Po krótkiej prezentacji Pani policjant sprawdziła poziom wiadomości dzieci dotyczących bezpiecznego poruszania się po ulicy, oraz przeprowadziła zajęcia praktyczne sprawdzające i utrwalające wiedzę przedszkolaków. Prowadząca spotkanie udzieliła dzieciom cennych wskazówek dotyczących bezpiecznego poruszania się po drodze i podkreśliła, jak ważne dla własnego bezpieczeństwa jest noszenie elementów odblaskowych, szczególnie teraz w okresie jesiennym. Uwieńczeniem spotkania była możliwość obejrzenia z bliska radiowozu, który na czas pobytu zaproszonego gościa stanął przed przedszkolem. Każde dziecko miało okazję usiąść na chwilę za kierownicą, lub w tylnej części radiowozu. Ponadto przedszkolaki mogły włączyć i obserwować sygnały świetlne radiowozu. Bardzo serdecznie dziękujemy pani Marzenie Czerniawskiej za tak miłe i interesujące spotkanie! MH



Ratujemy białostockie kasztanowce

       Tradycją już jest, że każdego roku jesienią, nasze przedszkole bierze udział w akcji Ratujemy białostockie kasztanowce organizowaną przez Departament Gospodarki Komunalnej. I w tym roku nie było inaczej. Zebraliśmy 18 worków liści kasztanowca, które spadły z drzew – wewnątrz których zimują osłonięte kokonem poczwarki (szkodnika) szrotówka kasztanowcowiaczka, co ma istotne znaczenie dla poprawy kondycji zdrowotnej kasztanowców w naszym mieście. Zapakowane w specjalne worki liście odbiorą służby miejskie, a następnie zostaną one zutylizowane.
      Udziałem w akcji przyczyniliśmy się nie tylko do dobrej kondycji zdrowotnej drzew ale i także do utrzymania ich walorów estetycznych.smiley(J.D.)