grudzień 2024

Wizyta Zajączków w Domu Pomocy Społecznej

   20 grudnia przedszkolaki z grupy Zajączków odwiedziły mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku. Podczas spotkania dzieci przedstawiły program artystyczny o treści świątecznej ,,W Aniołkowie’’. Zaprezentowały swoje umiejętności taneczne, wokalne i recytatorskie. Wspólnie  z pensjonariuszami śpiewały kolędy. Przedszkolaki spotkały się z cudownym przyjęciem, a  w nagrodę za swój występ otrzymały słodkie upominki i zaproszenie do kolejnych odwiedzin. Wizyta, zarówno dla nas jak i dla pensjonariuszy oraz opiekunów, była czymś niesamowitym. Dyrekcja placówki serdecznie podziękowała dzieciom i paniom za spotkanie oraz udział w akcji świątecznej, w której brali udział również rodzice przynosząc najbardziej potrzebne rzeczy mieszkańcom placówki. Na koniec spotkania dzieci wręczyły mieszkańcom ogromną kartkę świąteczną którą wykonały w przedszkolu.
     Odwiedziny w Domu Pomocy Społecznej uczą dzieci tolerancji, akceptacji, szacunku do osób starszych, a nasze przedszkolaki pielęgnują te wartości.  Składamy serdeczne podziękowania dyrekcji, pracownikom i pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej za miłe przyjęcie. (W.K.)



Świąteczne spotkanie w Liskach

    Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia dzieci z grupy V zaprosiły rodziców na muzyczno-ruchową pantomimę „W Aniołkowie”. Rodzice ze wzruszeniem i zaciekawieniem obejrzeli swoich młodych aktorów na scenie. Po występie dzieci przy akompaniamencie gitary (tato Marcelinki) wspólnie z rodzicami zaśpiewały kolędy. Kolejną  częścią spotkania był  poczęstunek przy Wigilijnym stole, zorganizowanym przez rodziców oraz opłatek. Serdecznie dziękujemy rodzicom za tak duże zaangażowanie. Cieszymy się, że mogliśmy spędzić ten czas razem w naszym przedszkolnym gronie. (E. Z)



Spotkanie świąteczne Sówek

    Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, przedszkolaki z grupy IV zaprosiły rodziców na przedstawienie pt.: „Zmartwienie św. Mikołaja”. Dzieci z wielkim przejęciem przygotowywały się do występu. Przebrane za elfy, skrzaty, renifery, aniołki i Mikołaja wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Po występie Sówki wręczyły rodzicom prezenty. Wszystkim przedszkolankom należą się podziękowania za ogromne zaangażowanie oraz rodzicom za obecność i wsparcie dla małych aktorów. Wesołych Świąt!!!



Wioska Świętego Mikołaja

        Grupa Wiewiórek i Sówek miały niesamowity zaszczyt i przyjemność odwiedzić Wioskę Św. Mikołaja tuż przed świętami. Była to nie lada gratka. Już od samego wejścia powitały nas wesołe elfy, które miały dla nas kilka zadań do wykonania. Dzieci musiały zrobić własnoręcznie pierniczki, napisać list do Mikołaja, wrzucić go do specjalnej skrzynki na poczcie, wypić świąteczną herbatkę oraz potańczyć z elfami. Oczywiście najważniejsze było spotkanie z Mikołajem! Na koniec zwiedziliśmy całą wioskę i dom Mikołaja. Wrażeń było co nie miara! Teraz już czekamy na spotkanie z Mikołajem w wigilię 🥰🎅



Boże Narodzenie w grupie Misiów

Oto Boże Narodzenie – odtąd nam się jawi.
Jego bliskość, Boża bliskość - pełna błogosławieństw!
Bo dzieciątko, choć tak małe – zgromadziło całą salę...
”.


    Słowa te, były szczególnie aktualne 18 grudnia w tym bowiem dniu odbyło się w grupie Misiów spotkanie wigilijne poprzedzone jasełkami z udziałem rodziców. Piękna sceneria wprowadziła wszystkich zgromadzonych w świąteczny nastrój.  Nie tylko przedszkolaki  ale też i rodzice - wcieliły się w postacie związane z narodzinami Pana Jezusa. Był więc Józef i Maryja, diabełki , Turoń , Koza aniołowie, pastuszkowie oraz Królowie. Nie zabrakło wielu kolęd, w śpiew których zaangażowali się wszyscy widzowie.  Przepiękna scenografia, stroje aktorów i dekoracja sprawiły, że wszystkim udzielił się świąteczny nastrój. Po występie wszyscy udali się na uroczystą Wigilię w celu dalszego świętowania. Dzieci wraz z rodzicami łamały się opłatkiem, składały życzenia, a następnie spożywały wigilijne potrawy . To był wieczór pełen wzruszeń i magii !!! Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i  pomoc w organizacji . ( U.M)



Amelka, Bóbr i Król na dachu

      Mimo kiepskiej pogody przedszkolaki z najstarszej grupy Misiów wybrały się do Białostockiego Teatru Lalek na spektakl o tajemniczym tytule: "Amelka, Bóbr i Król na dachu". Przedstawienie ku zaskoczeniu wszystkich widzów rozpoczęło się już w foyer teatru i przeniosło publiczność do Szepczącego Lasu za sprawą małego kosa. Jak to w bajkach bywa ( czy tylko w bajkach...) urocza, mądra Amelka miała nie lada kłopot z panią Frygą i nieznośną Mruksą. Wysłana do Szepczącego Lasu z misją prawie że nie do pokonania nie tylko zyskuje przyjaciół ale i .....Nie, nie  - o to zapytajcie dzieci. Pełna barwnych postaci i zwrotów akcji  przezabawna historia przenosi małych widzów w świat dobra i zła, czasem śmiesznie czasem straszno ale na pewno z morałem. Przedszkolaki  rewelacyjnie reagowały na zmiany sytuacji i kibicowały z zapałem ulubionym bohaterom  - Dynia, Gruszka, Bóbr czy pies Szino...a może Amelka. Które z nich skradło serce ......dowiedzcie się sami. Polecamy!
Zdjęcia pochodzą ze strony Białostockiego Teatru Lalek



Świąteczne spotkanie grupy Wiewiórek z rodzicami

    17 grudnia w grupie Wiewiórek odbyło się świąteczne spotkanie z rodzicami. Najpierw dzieci zaśpiewały, powiedziały wierszyk o Mikołaju i złożyły życzenia rodzicom, a później odbyły się plastyczne warsztaty, na których każdy mógł wykonać dekoracje: gwiazdkę oraz aniołka, a także z kolorowego papieru każdy wyciął swoją rękę i wspólnie została wykonana choinka. (M.K.)



Konkurs na Najpiękniejszą Rodzinną Szopkę Bożonarodzeniową


     Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, czas radości, nadziei, miłości. Jest to okres budowania tego co najważniejsze: ciepła, bliskości, magicznych rodzinnych spotkań. Święta kojarzą się też z szopkami przedstawiającymi scenę narodzenia Maleńkiego. W naszym przedszkolu od lat kultywujemy tradycję konkursu na Najpiękniejszą Rodzinną Szopkę Bożonarodzeniową. Konkurs łączy w sobie wszystko co najważniejsze w tym świątecznym okresie - wspólnie spędzony czas na przygotowywaniu się do świąt m.in. tworząc wspólnie szopkę. W tym roku na konkurs wpłynęło 7 szopek - najpiękniejszych jakie tylko mogą być, szopek powstałych z serca. Każda z nich zasłużyła na nagrodę! Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy  - a nagrody otrzymali:

                                                                                                              Piotr Kamiński z Jeżyków
                                                                                                           Marcelina Borowska z Lisków
                                                                                              Hania Sewastianowicz  i Rozalka Sajewska z Sówek
                                                                                       Oskar Kadysz, Basia Weresa  i Kazimierz Wasilewski z Zajączków
                                                                                                                
                                                                                                       Wszystkim życzymy cudownych Świąt!                                      



W Aniołkowie - świąteczne spotkanie Zajączków z rodzicami

 „Święta to magiczny czas,
który łączy nas wszystkich w jednym,
wspólnym duchu.

                                                                                                                                                                                            
                          
     16 grudnia Zajączki zaprosiły swoich najbliższych na spotkanie świąteczne pt. „W Aniołkowie”. Dzieci ciężko pracowały by wystąpić na miarę swoich możliwości i tak też się stało. Niesforne aniołki świetnie wcieliły się w swoją rolę i anielskie skrzydła w tańcu onieśmieliły widzów swą delikatnością. Zarówno aniołki jak i owieczki pomogły Świętemu Mikołajowi sprawnie zorganizować wigilijny czas. Przedszkolaki nie zapomniały też o maleńkiej dziecinie i zaśpiewały kolędę przygrywając na instrumentach.  Na koniec wszyscy wesoło udali się na przepysznie przygotowany przez rodziców poczęstunek. Uśmiechy i radość malowała się na twarzach zaproszonych gości, dzieci wprowadziły wszystkich w magiczną, świąteczną atmosferę pełną wdzięczności i miłości. (WK)



"Razem na Święta"

    Grupa IV Sówki wzięła udział w kolejnej lekcji w ramach Piątej Edycji Akcji „Dzieci Uczą Rodziców”. Celem zajęć było rozwijanie wrażliwości na potrzeby innych oraz promowanie wartości takich jak dobre maniery i dzielenie się dobrem. W ramach zajęć dzieci: - dowiedziały się, dlaczego pomaganie innym daje radość - wysłuchały świątecznej opowieści o aniołku Światełku, który uczy, że każdy może być małym pomocnikiem Świętego Mikołaja - pokolorowały kolorowankę dotyczącą zajęć Zajęcia „Razem na Święta” to doskonały sposób, aby zainspirować dzieci do działania na rzecz innych, wprowadzić je w świąteczny klimat pełen ciepła i radości oraz przekazać wartości, które są ważne nie tylko w okresie Bożego Narodzenia, ale też przez cały rok. (A. S-L)



Bajkowa szopka

      Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia dzieci miały okazję obejrzeć przedstawienie pt.: „Bajkowa szopka” w wykonaniu aktorów Teatru pod Orzełkiem. Akcja spektaklu toczyła się w bibliotece w Noc Wigilijną. W tradycyjne jasełka wpleciono złe postaci z bajek: Wilk, Baba Jaga i Siostry Kopciuszka  które buntują się przeciwko swoim rolom i pomagają małemu Jezuskowi. Podczas przedstawienia dzieci usłyszały klasyczne kolędy jak również nietypowe pastorałki. Dzieciom spektakl bardzo się podobał. Obejrzały go z ogromnym zainteresowaniem, a po obejrzeniu długo o nim rozmawiały. Każdy kolejny dzień przybliża nas do świąt, dzięki przedstawieniu i wspólnemu kolędowaniu czuje się świąteczną atmosferę. (BK)



Spotkanie świąteczne w grupie Jeżyków

    Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia dzieci z grupy Jeżyków , 3 latków przygotowały swoim rodzicom niespodziankę w postaci programu artystycznego. Spotkanie świąteczne z rodzicami odbyło się w dniu 12 grudnia w przedszkolu. Spotkanie rozpoczęło się od serdecznego powitania wszystkich gości przez wychowawców. Podkreślono znaczenie wspólnego świętowania w budowaniu więzi między dziećmi, rodzicami i kadrą przedszkola. Dzieci zaprezentowały przygotowany program artystyczny, który obejmował piosenki, wiersze i zabawy świąteczne, w które również pod koniec włączyli się rodzice. Występ został przyjęty entuzjastycznie, a rodzice nagrodzili dzieci gromkimi brawami. Po części artystycznej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do wspólnego ozdabiania wcześniej upieczonych przez przedszkolaki pierników. Pięknie udekorowane pierniczki dzieci zabrały ze sobą do domu. W czasie spotkania rodzice mieli okazję porozmawiać z wychowawcami i wymienić się świątecznymi życzeniami. Spotkanie świąteczne przebiegło w bardzo miłej i rodzinnej atmosferze. Było to wyjątkowe wydarzenie, które podkreśliło wartość wspólnego świętowania i pozwoliło wszystkim na chwilę zatrzymania w świątecznym zgiełku. (M.H.)



Poznajemy zasady pierwszej pomocy

    Dzisiaj grupę Wiewiórek i Myszek odwiedziła harcerka, która opowiedziała o pierwszej pomocy i pokazała dzieciom w jaki sposób można opatrzeć rany. Dzieci z zaciekawieniem słuchali o tym, w jaki sposób zostaje się harcerzem, czym się zajmują w drużynie, oglądały mundur, chusty, odznaki. Dzieci poznały harcerskie zabawy integracyjne, podczas których wesoło się bawiły.



,,Uczymy ratować"

 „Ratowanie życia to największe dzieło,



Piernikowe szaleństwo w grupie Misiów

Ojej, cóż za zapach! cynamon, goździki
coś mi się wydaje,że ktoś upiekł pierniki.
Świąteczne pierniki, serduszka, dzwoneczki,
kształty przeróżne nawet gwiazdeczki.
Rumiane, pachnące pięknie przystrojone!
zapewne szybko zostaną zjedzone.



Wyniki konkursu ,,Mój Anioł Stróż"

    Celem konkursu było m.in. ukazanie prawdy, że każdy człowiek ma swojego opiekuna - Anioła Stróża, rozwijanie i pobudzani uzdolnień plastycznych, odkrywanie młodych talentów oraz propagowanie różnych technik plastycznych. Na konkurs  dostarczono 110 prac, które  były oceniane w czterech kategoriach wiekowych: 3-latki, 4-latki, 5-latki, 6-latki. Składamy gratulacje i podziękowania za udział w konkursie nagrodzonym dzieciom, ciekawe pomysły oraz wykonaną pracę. (W.K.)



Warsztaty piernikowe - świąteczne spotkanie w Myszkach

      Czas przedświąteczny jest okresem szczególnym w przedszkolu. Dzieci poznają tradycje bożonarodzeniowe, śpiewają kolędy, ubierają choinkę i dekorują salę. Parę dni temu Myszki piekły pierniki, które dziś, podczas warsztatów piernikowych z Rodzicami wspólnie dekorowały. Warsztaty poprzedzone były krótkim, świątecznym występem, podczas którego przedszkolaki zaprezentowały wiersze, piosenki i tańce. Najbardziej oczekiwanym przez dzieci momentem było dekorowanie przygotowanych pierniczków. Polewanie lukrem, czekoladą, posypywanie kolorowymi groszkami, malowanie cukrowymi pisakami - to była największa frajda!  Każde ciasteczko dekorowane wg fantazji dzieci stawało się małym cudeńkiem. Było przy tym dużo radości, którą dało się zauważyć nie tylko wśród dzieci, ale również dorosłych.
         Dzieląc się pierniczkowymi słodkościami  życzymy wspaniałych, zdrowych, radosnych, smacznych i pachnących Świąt Bożego Narodzenia! (MD)



Wizyta farmaceutki w grupie Sówek

    Wizyta farmaceutki w grupie IV Sówki. Grupę Sówki odwiedziła mama Hani Z.,która przybliżyła dzieciom zawód farmaceuty. Podczas spotkania, przedszkolaki dowiedziały się m.in. gdzie pracuje farmaceuta i czym się zajmuje. Następnie mama Hani zaprosiła dzieci do wspólnej zabawy w aptekarza. Za pomocą moździerza i kapsułkarki, przedszkolaki przygotowały kapsułki z lekarstwem. Na zakończenie dzielne Sówki otrzymały upominki w postaci kolorowanki oraz zdrowych lizaków zapakowanych w specjalne apteczne torebki. Serdecznie dziękujemy!!!



Kiermasz Bożonarodzeniowy

     Magia świąt zawitała do naszego przedszkola w postaci wszelkich ozdób świątecznych wykonanych przez przedszkolaki. Na kiermaszu znajdziecie Państwo choinki, gwiazdki, bombki, zawieszki na choinkę które najmłodsi przygotowali przy niewielkiej pomocy swych Pań. Kiermasz startuje dzisiaj i potrwa do końca tygodnia ( 9 - 13 grudnia). Prosimy o kupowanie pracy wykonanej przez Państwa pociechę :-)  Zakupione  ozdoby niech będą miłym akcentem i pozwolą stworzyć magiczną atmosferę w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Może to być wyjątkowy prezent, który sprawi wiele radości obdarowanej osobie - w każdym przypadku będzie to piękna ozdoba. Serdecznie ZAPRASZAMY !!!!!



Mikołajki

       Mikołajki to bardzo ważny dzień w kalendarzu przedszkolnych wydarzeń.  Nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ- niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy i tańca. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas. Spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki śpiewały Mikołajowi piosenki i wierszyki. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci słodkimi prezentami. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok! (BK)



Hej kolęda, kolęda

      Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, coraz więcej  w przedszkolu czuć świąteczną atmosferę a to poprzez dekoracje i  kolędy śpiewane przez dzieci. Aby jeszcze bardziej przybliżyć przedszkolakom tradycje związane ze świętami do przedszkola przybyli kolędnicy: Turoń, Pastuszek, trzej Królowie, Anioł i  Diabeł. Tradycyjni polscy kolędnicy to przebierańcy, którzy chodzą po domach z życzeniami świątecznymi i noworocznymi. Zwyczaj ten jest znany od setek lat, lecz dziś niestety staje się coraz mniej popularny. Prawdziwych kolędników można spotkać jeszcze w niektórych wsiach, gdzie kultywuje się tę barwną tradycję. Dzięki kolędnikom dzieci wspólnie zaśpiewały najbardziej znane kolędy oraz wraz z Gwiazdą kolędowały po przedszkolu. Audycja w wykonaniu muzyków Arte Muzy wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój. Święta tuż tuż..... (BK)



Mamo, tato poczytaj mi - czytanie w Myszkach

   Systematyczny kontakt dziecka z książką aktywizuje jego rozwój intelektualny i emocjonalny, budzi wrażliwość estetyczną, sprzyja rozwijaniu postaw twórczych oraz wyzwala ekspresję dziecięcą. W przedszkolu już od maluszków zachęcamy rodziców do systematycznego czytania swoim dzieciom nie tylko w domu, ale również w grupie. Pierwszą odważną mamą, która nas odwiedziła była mama Antosi, która zasłuchanym dzieciom przeczytała jedną książeczkę z ulubionej przez córkę serii  „Pucio i ćwiczenia z mówienia”. Okazało się, że książka jest znana przez większość dzieci, co świadczy o tym, że rodzice czytają swoim dzieciom. Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych. (MD)



Akcja REMONT

          Po wielu latach, rozmowach wręcz negocjacjach stanie się coś, co można uznać za „cud” - remont pomieszczeń w dolnej części przedszkola! Jeden minus - realizacja do końca roku 2024. Radość mieszała się z niepewnością jak to ogarnąć, od czego zacząć .......ale od czego nasi wspaniali rodzice. Kolejny raz ( patrz akcja huśtawka) pokazali swoją moc sprawczą i siłę w jednym. Choć niewielu to jednak była to EKIPA MARZEŃ. Wieczorową porą tatusiowie zjawili się w przedszkolu uzbrojeni w swoje  remontowe zabawki i przystąpili do „demolki”. Trzeba było zerwać panele, wykładzinę, skuć płytki a było tego niemało, oj nie było. Kurz leciał a z nim pot. Co prawda dobry humor nie opuszczał naszych panów ale wysiłku trzeba było sporo włożyć. Zrywanie, wynoszenie, zrywanie  i tak na zmianę. Tak się działo do godzin wieczornych za co dziękujemy pięknie drugim połówkom za wyrozumiałość.
      Wielki barwa proszę Państwa dla naszej EKIPY!!!!! heartJesteście wielcyheart. Bez was nie poszłoby tak szybko.heart To piękne, iż jesteśmy w tym Razem i możemy na WAS liczyć, że dobro naszych dzieci jest Wam tak samo ważne jak Nam. DZIĘKUJĘ.



Mikołajkowa zbiórka zabawek - Dzieci Dzieciom

    Nasze przedszkole włączyło się w akcję Mikołajkowej zbiórki na rzecz małych pacjentów Kliniki Pediatrii i Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku - DZIECI DZIECIOM, w wyniku czego uzyskaliśmy dwa ogromne pojemniki przeróżnych zabawek. Inicjatorem akcji była Fundacja Naszpikowani. Serdecznie dziękujemy rodzicom i dzieciom za zaangażowanie się na ten szczytny cel. Zebrane zabawki na pewno sprawią wiele radości dla małych pacjentów w dniu Mikołajek heartheartheart