luty 2025

Małe eksperymenty, wielkie odkrycia!

    Dorośli doskonale wiedzą, że dzieci uwielbiają badać i eksperymentować. Czasem ich pomysły potrafią nas naprawdę zaskoczyć! W tym tygodniu dzieci z grupy Jeżyków zamieniły się w małych chemików. Przeprowadzały eksperymenty z octem i sodą, odkrywając, jak te składniki razem reagują. Zabawy z magnesami wywołały prawdziwe zdumienie - maluchy z ciekawością obserwowały, jak przedmioty przyciągają się lub odpychają. Nie zabrakło również kreatywnej zabawy - przy użyciu plastikowych pipet dzieci stworzyły na serwetkach piękne, kolorowe obrazki. Pipetowanie sprawiło im mnóstwo radości i było świetnym ćwiczeniem precyzji! To był tydzień pełen naukowych odkryć i wspaniałej zabawy! /DK/ 



Rodzinne czytanie literatury w grupie Myszek

    Po raz kolejny gościliśmy w naszej grupie rodziców Helenki, w ramach akcji ,,Mamo, tato przeczytaj mi...". Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze. Częste czytanie wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci. Wzbogaca ich wiedzę o świecie, jednocześnie kształtując wrażliwość moralną. W czasach zdominowanych przez TV  i komputery, chwile poświęcone na wspólne czytanie książek pozwala tworzyć atmosferę ciepła i wzajemnej bliskości. Dziękujemy rodzicom Helenki za miłą wizytę. (K.K.)



Dzień Dinozaura w grupie Wiewiórek

    26 lutego obchodzimy Dzień Dinozaura. Jeśli to jedno z bardziej ulubionych świąt przedszkolaków. W grupie wiewioreczki, dzieci już od rana wchodziły do przedszkola że swoimi ulubionymi dinozaurami. Zabaw było co nie miara, potem ciekawy film i własnoręcznie wykonany dinozaur. Szkoda że dinozaury już wyginęły...a może nie ? 😉 (U.G.)



Dzień Dinozaura w Jeżykach

    26 lutego w grupie Jeżyków obchodziliśmy Dzień Dinozaura. Zorganizowane zajęcia wprowadziły dzieci w prehistoryczny świat i przybliżyły im życie tych wyjątkowych gadów. Celem zajęć było poznanie dinozaurów, ich cech, sposobu życia i przyczyn wyginięcia, oraz rozbudzanie ciekawości świata – zachęcanie dzieci do zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Od samego rana dzieci wchodziły do sali podekscytowane, przynosząc ze sobą ulubione figurki i pluszaki dinozaurów . Zajęcia rozpoczęliśmy od rozmowy na temat dinozaurów – dzieci opowiadały, co już wiedzą, a następnie wspólnie oglądaliśmy ilustracje i krótki film edukacyjny, zakończony zabawą interaktywną. Przedszkolaki poznały różne gatunki dinozaurów, oraz porównywały wygląd i wielkość przyniesionych z domu i zgromadzonych w przedszkolu figurek. Nie zabrakło także zabaw ruchowych! Wspólnie bawiliśmy się w „jajko” , oraz “gonitwę dinozaurów”, gdzie dzieci naśladowały sposób poruszania się różnych gatunków – niektóre chodziły na czworakach jak triceratops, inne skakały jak welociraptor. Była też gra podłogowa, w której dzieci podzielone na dwie drużyny przechodziły tor rzucając kostką . W ramach programu 4 Pory Roku z Korbo Jeżyki skonstruowały wspólnie dużego dinozaura z klocków. Dzień Dinozaura upłynął wszystkim w miłej i radosnej atmosferze 🦕 (MH)



Misiaczek

                                                                                                                            "Każdy z Niedźwiedzi - fakt to nienowy,
                                                                                                                              Zapada w zimie w swój sen zimowy…
"



Kosmiczna przygoda!

    W tym tygodniu w  grupie Jeżyków odbyła się niezwykła podróż w kosmos! Dzieci poznawały tajemnice Układu Słonecznego, nazwy planet i ich charakterystyczne cechy. Nie zabrakło twórczej zabawy - maluchy malowały kosmiczną przestrzeń, tworzyły własne rakiety i wcielały się w małych kosmitów. Wielką radość sprawiła im także nauka piosenki o ufoludku, którą śpiewały z ogromnym entuzjazmem. To była prawdziwa kosmiczna przygoda pełna wiedzy, kreatywności i świetnej zabawy! /DK/



Szaleństwa Panny Anny

      Przedszkolaki z grupy Lisków i Misiów wybrały się do pobliskiego Nie Teatru na musical zatytułowany „Szaleństwa Panny Anny”. Musical przygotowała i wystawiła Białostocka Akademia Musicalowa  na podstawie wzruszającej powieści Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”. Główni bohaterowie Ania, Gilbert i Diana w przepiękny sposób opowiadają o sile przyjaźni. Muzyka, piosenki, sceneria przedstawienia sprawiła, iż przedszkolaki z zapartym tchem oglądały występ starszych kolegów. Sądząc po skupieniu i radości malującej się na twarzach dzieci musical wywarł na przedszkolakach wielkie wrażenie. Po przedstawieniu dzieci wybrały się na gorącą czekoladę :-)



Sówki z wizytą w szkole

       Dziś odwiedziliśmy Szkołę Podstawową nr 22 w Białymstoku. Od progu czekały na nas atrakcje i dużo zabawy. Dzieci miały okazję zwiedzić szkolne sale, poznać nauczycieli, zobaczyć, jak wyglądają lekcje oraz wziąć udział w kreatywnych zajęciach – od warsztatów językowych, plastycznych i robotycznych po odkrywanie szkolnej biblioteki.(WK)
      Przypominamy, że 10 marca rusza rekrutacja do klas 1 szkoły podstawowej. W SP22 na rok szkoły 2025/2026 powstaną dwa oddziały klas pierwszych! ‼️



Światowy Dzień Kota w grupie Wiewiórek

    Spotkanie rozpoczęło się wspólną zabawą, przy znanej wszystkim piosence ” Uciekaj myszko do dziury”. Dzieci z zainteresowaniem oglądały ilustracje różnych kotów, nadając im imiona, rozwiązywały zagadki, słuchały wiersza ” Kotek”, aktywnie uczestniczyły w zabawie w formie opowieści ruchowej miaucząc, robiąc koci grzbiet, mrucząc.  Dużo radości sprawiły dzieciom konkursy m. in. karmienie kotka, pokonanie toru przeszkód czy szukanie celowo ukrytej maskotki kota o imieniu Ruda. Dzieci wykonały również wspólną pracę plastyczna- pomalowały farbami rysunki z kotkami.(MK)



GADKI- czyli proste rozmowy na trudne tematy

W zeszłym tygodniu dzieci z grupy Zajączki brały udział w cyklu zajęć pt.: „GADKI- czyli proste rozmowy na trudne tematy” przygotowane przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Przedszkolaki rozmawiały o tym, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach oraz gdzie szukać pomocy, gdy ich bezpieczeństwo jest zagrożone. Dzieci dowiedziały się, że to one decydują o swoim ciele, zawsze mają prawo powiedzieć „nie” i powinny szukać pomocy, jeżeli coś je niepokoi lub martwi. Podczas tych zajęć dzieci miały okazję poznać sympatycznego pieska, który „opowiedział” im o zasadach bezpieczeństwa ukrytych w słowie GADKI. W przyjazny i zrozumiały sposób piesek przedstawił dzieciom 5 ważnych zasad, które pomagają chronić się w trudnych sytuacjach:

G – gdy mówisz «nie», to znaczy «nie»” .
A – alarmuj, gdy potrzebujesz pomocy”.
D – dobrze zrobisz, mówiąc o tajemnicach, które cię niepokoją”.
K – koniecznie pamiętaj, że twoje ciało należy tylko do ciebie”.
I – intymne części ciała są szczególnie chronione”.