październik 2024

Sadzimy żonkile w ramach kampanii „Pola Nadziei”

    W Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku, 3 października, rozpoczęto kolejną – XV już edycję ogólnopolskiej kampanii „Pola Nadziei”. Tegorocznej kampanii towarzyszy hasło: „Razem dla dzieci z Hospicjum”. W Podlaskiem kampanię prowadzi Fundacja „Pomóż Im”. Akcja ma na celu szerzenie idei wolontariatu i pomocy innym. Nieodzownym elementem akcji jest sadzenie cebulek żonkili, które gdy zakwitną na wiosnę stworzą żółte pola nadziei. Mają one przypominać o ludziach, którzy szczególnie potrzebują naszej pomocy. Nasze przedszkole również po raz kolejny przyłączyło się do akcji. W przedszkolnym ogrodzie Myszki i Zajączki posadziły cebulki żonkili, na które będziemy czekać do wiosny. Pomagamy, bo wiemy jak ważna i potrzebna jest pomoc innym. M.D.



Uczymy ratować - innowacja pedagogiczna

       We środę  w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Uczymy ratować” realizowanej w naszej placówce w roku szkolnym 2024/2025, odbyły się pierwsze zajęcia pt.: „Apteczka pierwszej pomocy”. Dzieci nabyły niezbędna wiedzę  dotyczącą zawartości oraz przeznaczenia poszczególnych składników apteczki a były to: różne rodzaje plastrów, zimne kompresy, chusta z fizeliny, bandaże zwykle i elastyczne, chusta trójkątna, koc termiczny, rękawiczki jednorazowe, kompresy na oko. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek Pana ratownika - Grzegorza, dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia np. skaleczenia czy oparzenia. Następne zajęcia przewidziano na drugą połowę listopada. Temat: „ Łańcuch przeżycia- ogniwa”. (AS)



Szwedzki stół w grupie Sówek

      Dzieci z grupy Sówki miały okazję po raz pierwszy samodzielnie przygotować sobie śniadanie w przedszkolu. Każde dziecko mogło samo zrobić sobie kanapkę z ulubioną wędliną czy serem, a także wybrać ulubione dodatki. Były też parówki - ośmiorniczki, które cieszyły się dużym powodzeniem. Dzieci ze smakiem zjadły wszystko, co sobie wybrały. Nawet niejadki nie grymasiły przy jedzeniu. Wszyscy odeszli od stołów zadowoleni, a co najważniejsze, z pełnymi brzuszkami. (A.S-L)



Niesamowite przygody skarpetek – spektakl w Nie Teatrze

    Dzieci z grup Zajączki i Misie miały przyjemność obejrzeć spektakl pt „Niesamowite przygody skarpetek”- adaptację książki J.Bednarek pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Akcja opowieści rozpoczęła się  w łazience, gdzie do koszy na pranie trafiają skarpetki. Oprócz nich pojawiły się również inne postacie, które przybierają formy pacynek, masek cieniowanych i rękawiczek. Dzieci miały okazję pobudzić wyobraźnię, odkryć nowe formy i przyjrzeć się nowym przedmiotom zupełnie inaczej niż do tej pory. Ten spektakl na długo zostanie w pamięci naszych przedszkolaków. (J.D.)



Jestem bezpieczny na drodze

    W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych dnia 21 października nasze przedszkole odwiedziła pani policjant aspirant Marzena Czerniawska z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Białymstoku. Zajęcia prewencyjne odbyły się w grupie Jeżyków i Zajączków. Tematem spotkania było bezpieczeństwo dzieci na drodze. Przedszkolaki chciały wiedzieć na czym polega praca policjanta . Duże zainteresowanie u dzieci wywołało umundurowanie i wyposażenie policjanta. Po krótkiej prezentacji Pani policjant sprawdziła poziom wiadomości dzieci dotyczących bezpiecznego poruszania się po ulicy, oraz przeprowadziła zajęcia praktyczne sprawdzające i utrwalające wiedzę przedszkolaków. Prowadząca spotkanie udzieliła dzieciom cennych wskazówek dotyczących bezpiecznego poruszania się po drodze i podkreśliła, jak ważne dla własnego bezpieczeństwa jest noszenie elementów odblaskowych, szczególnie teraz w okresie jesiennym. Uwieńczeniem spotkania była możliwość obejrzenia z bliska radiowozu, który na czas pobytu zaproszonego gościa stanął przed przedszkolem. Każde dziecko miało okazję usiąść na chwilę za kierownicą, lub w tylnej części radiowozu. Ponadto przedszkolaki mogły włączyć i obserwować sygnały świetlne radiowozu. Bardzo serdecznie dziękujemy pani Marzenie Czerniawskiej za tak miłe i interesujące spotkanie! MH



Ratujemy białostockie kasztanowce

       Tradycją już jest, że każdego roku jesienią, nasze przedszkole bierze udział w akcji Ratujemy białostockie kasztanowce organizowaną przez Departament Gospodarki Komunalnej. I w tym roku nie było inaczej. Zebraliśmy 18 worków liści kasztanowca, które spadły z drzew – wewnątrz których zimują osłonięte kokonem poczwarki (szkodnika) szrotówka kasztanowcowiaczka, co ma istotne znaczenie dla poprawy kondycji zdrowotnej kasztanowców w naszym mieście. Zapakowane w specjalne worki liście odbiorą służby miejskie, a następnie zostaną one zutylizowane.
      Udziałem w akcji przyczyniliśmy się nie tylko do dobrej kondycji zdrowotnej drzew ale i także do utrzymania ich walorów estetycznych.smiley(J.D.)



Dyrygowanie to ważne zadanie

Prawa ręka, lewa ręka, ręce dwie
żadna z nich nie może zrobić to, co chce
Wszystkie ruchy muszą być zaplanowane
i to właśnie się nazywa dyrygowanie



Bajkowe czary mary

    Dzieci z grupy IV -Sówki wykonały jedno z zadań Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Angielski jest fun - tastyczny”. Zadanie polegało na obejrzeniu przez dzieci bajki anglojęzycznej i przygotowaniu ilustracji do jej treści. Sówki obejrzały bajkę „The Very Hungry Caterpillar” , czyli bajkę o bardzo głodnej gąsienicy. Prace dzieci można zobaczyć na tablicy grupowej.



Ogólnopolska Akcja PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA

    Grupy Zajączków, Jeżyków, Myszek i Wiewiórek wzięły udział w ogólnopolskiej kampanii PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA - edycja 2024.Ogólnopolska kampania PRZYTUL się do DRZEWA ma celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uczula na rzeczy, które mogą nieświadomie   doprowadzić do pożaru. Poprzez udział w akcji pokazujemy, że dbamy o nasze Polskie lasy i chronimy je przed powstawaniem pożarów. Dzięki akcji lasy będą bezpieczne, a my sprawimy, że takimi małymi krokami jesteśmy w stanie pokazać całej Polsce, że sprzeciwiamy się celowym podpaleniom lasów! Należy wspomnieć, że drzewoterapia, czyli zielona energia drzew ma niesamowity, uspokajający wpływ na nasze zachowanie. Dziś obchodziliśmy dzień drzewa w naszym przedszkolu. Dzięki akcji PRZYTULENIU się do DRZEWA nie tylko pokazujemy mądrą postawę leśną, ale i zyskujemy coś dla siebie.



Wizyta Pani Policjantki w grupie Sówek

    We środę, 09.10.2024 do grupy IV - Sówki przyszła pani policjantka Anna Kazberuk. Dzieci miały okazję poznać wszystkie atrybuty policjanta, mogły przymierzyć czapkę, kamizelkę, ale także kajdanki. Najfajniejszą atrakcją jednak był policyjny samochód. Dzieci mogły nie tylko posiedzieć w środku, ale też samodzielnie włączyć syrenę. Było baaaardzo głośno 🙂